Fjale te urta Shqip / Proverba - Shkronja K

 1. · Kur s'ke punë luaj derën. (If you are bored or idle, start doing some work.)
 2. · Kush ka turp, vdes për bukë. (Who is shy dies from hunger.)
 3. · Kur puthja flet shumë, atëhere sigurisht nuk punohet për botimin e parë.
 4. · Kam puthur dhe kam pirë, gruan dhe cigaren e parë, të njëjtën ditë; prej atëhere s'kam pasur kohë kurrë më për cigare.
 5. · Kur njeriu e ka zemrën plot me dashuri, shpirti i ushqehet me shpresa.
 6. · Kush nuk mund të tregojë sa dashuron, ka njohur vetëm një dashuri të dobët.
 7. · Kush dashuron nuk guxon të flasë për viktima.
 8. · Kush ndalet të mendohet për dashuri, nuk dashuron më.
 9. · Kam lexuar diku se dashuria është kapitulli i parë në librin e madh të mosmirënjohjes.
 10. · Kam pirë që t'ju harroj. Por për fat të keq, kur jam dehur, ju kam parë dyfish.
 11. · Kur njeriu dashuron, dëshiron të bëj diçka, prandaj dëshiron të sakrifikojë, dëshiron të shërbejë.
 12. · Ku sundon dashuria nuk ka as të mëdhenj as të vegjël.
 13. · Kur ndonjë dashurie i vjen fundi, të dobëtit kukasin dhe menjëherë gjejnë dashnore të reja, kurse të mençurit me kohë i kanë pasur të rezervuara.
 14. · Kush vjen për mirë troket në derë; kush dashuron, derën e gjen të hapur.
 15. · Kur dashuron, edhe majmuni të duket i bukur, kur nuk dashuron nuk të pëlqen as lulja lotos.
 16. · Kur njeriu ka dashuri, s'ka frikë.
 17. · Koha zakonisht është e bukur, kur bën dashuri.
 18. · Kur dikush dashuron, ai fillon ta mashtrojë vetveten dhe përfundon duke mashtruar të tjerët.
 19. · Kur njeriu kupton pse dashuron, atëhere pushon së dashuruari.
 20. · Kush do drurin i do edhe degët e tij.
 21. · Kur puthja flet shumë, atëhere sigurisht nuk punohet për botimin e parë.
 22. · Kam puthur dhe kam pirë, gruan dhe cigaren e parë, të njëjtën ditë; prej atëhere s'kam pasur kohë kurrë më për cigare.
 23. · Kur urrehet deri në moshën dyzet vjeçare, urrehet përgjithmonë.
 24. · Kushtojini rendesi te vecante edukimit te rinise. Nje neglizhim sado i vogel ne kete drejtim, do te na kushtoje mjaft shrenjte. (Aristoteli)
 25. · Kur isha 14 vjec, babi im ishte kaq i paditur, saqe me vinte zor te rrija afer tij. Por kur mbusha 21 vjec, une mbeta i habitur se sa shume kishte mesuar ai per shtate vjet. - (Mark Tuain)
 26. · Ka gjithnje kohe per ta shtuar nje fjale, kurre per ta trequr mbrapsht. - (Baltazar Graciani)
 27. · Kur dikush e deklaron shpesh qe nuk eshte budalla, ai zakonisht dyshon per veten e tij. (Uillson Mitzer)
 28. · Kur s,ke pula mos bej ..shu ! - ( Populli )
 29. · Kush s,ka koke , ka kembe ! ( Populli )
 30. · Kali i botes te le ne udhe (rruge)
 31. · Kur te jesh ne dhe te huaj, dita te duket nje muaj.
 32. · krenaria eshte nje hap para renies
 33. · tere derrat nje fecke kane
 34. · Kurre mos e vlerso njeriu nga pamja e jashtme"
 35. · Koha eshte para
 36. · Kush jep pergjigjje pa mendim te shumtat e fjaleve i ka gabim,o fol sic flet njeriu me mend,o hesht si kafshet,rri ne vend"(Saadiu)
 37. · Kur njeriu e kupton se nuk eshte i ditur,ai ka hedhur nje hap drejt diturise"(Mark Tuain)
 38. · Ka gjithnje kohe per ta shtuar nje fjale,kurre per ta terhequr mbrapsht"(Baltazar Graciani)
 39. · Kur dikush e deklaron shpesh qe nuk eshte budalla,ai zakonishte dyshon per veten e tij"(Uillson Mitzer)
 40. · Kur keni filluar te mos jepni me kontribut,keni filluar te vdisni"(Elanor Rusvelt)
 41. · Ka tre menyra per te perballuar vuajtjet e jetes;me indiference,me filozofi,dhe me ane te fese'(Carls Kaleb Kolton)Kur s´ke koke, ke kembe 
 42. · Koka ben koka peson 
 43. · Kush te do te shan 
 44. · Kush lyp shum, e humb dhe ate qe ka 
 45. · Kur bie erresira, te gjitha macet duken te mira
 46. · Ku ka tym, s'eshte pa gje
 47. · Kush s'punon, dheut i Rendon
 48. · Kur te hypen deshira per pune, ulu dhe prit deri sa te te ikë (kiki)
 49. · Kali huaj ban rand.
 50. · Kembet hekin per faj te kokes budallaqe.
 51. · Kujtimi i lumturise nuk te sjell me lumturi,kujtimi i dhembjes te sjell perseri dhembje.(Xh. Bajron)
 52. · Kenaqesite mendore ...jane me te medhate,me te thellat,me te pafundmet.(I. Pavllov)
 53. · Kali i botes te le ne udhe, (rruge). (populli)
 54. · Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh... perpjete. (populli)
 55. · Kur s' ke koke, ke kembe. (populli)
 56. · Koka ben koka peson. (populli)
 57. · Kush te do te shan. (populli)
 58. · Kush mungon, bluan. (populli)
 59. · Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka. (populli)
 60. · Kanun me baben nuk ka.
 61. · Koha eshte ajo qe mbyll cdo plage.
 62. · Kur gruaja hyn ne punet e burrave, burri duhet te mesoje hilet e grave.
 63. · Kur njeriut i shtohet salltaneti, i largohet burreria.
 64. · Kur plaku dhe plaka nuk shkojne mire, ia kane pase me hile njeri tjetrit ne rini.
 65. · Kur i ben mire te varfrit, zere se i ke dhene borxh perendise.
 66. · Kur nxjerr sekretin e shokut je i pabese, kur nxjerr sekretin tend je budalla.
 67. · Kur nuk te do nje lagje, fajin kerkoje te vetja.
 68. · Kuri ben nder te keqit, ndez qiri ne shtepi te dreqit.
 69. · Kur varferia hyn nga dera, dashuria del nga dritarja.
 70. · Kur hyn borxh, rron me djersen e te tjereve.
 71. · Kush rron vetem me shprese, vdes i deshperuar.
 72. · Kush ka te kaluar ka edhe te ardhme.
 73. · KUR SHEJTANI SKA CTE BEJ SH...K......N EVLATIN E VET !!
 74. · Kush ha hudhra i vjen goja ere 
 75. · Kur piqen dy vezë, njëra do thyhet. VLORË
 76. · Kush nuk e urdhëron dot vehten, pajtohet kollaj me të keqen. VLORË
 77. · Kush e qit koburen, se fut pa zbrazur. VLORË
 78. · Kalliri me bukë, s'e ngren kryet përpjetë. JUG
 79. · Këlyshi sado të lehë nuk të kafshon. KORÇË
 80. · Kollaj të thuash vreshtë, po duhet rrushi. DUKAT
 81. · Kur ngjite përpjetë, shiko dhe tatëpjetë. JUG
 82. · Kur u ba horri pashë, vrau t'anë. KAVAJË
 83. · Kush ka matur veten, ka matur gjithë botën. JUG
 84. · Kush s'kupton, i japin të kuptojë. JUG
 85. · Kush s'pyet mbetet budalla. JUG
 86. · Kush u dogj nga qulli, i fryn edhe kosit. JUG
 87. · Kush nuk ece me kohen, iken me kohen". (thenje gjermane, orig: " Wer nicht mit der Zeit geht, geht mit der Zeit")
 88. · kur t´thehet kerri, dalin rruge boll". (populli)
 89. · Kullote dhine te te mbush kusine.
 90. · Kush ka turp , vdes per buke.
 91. · Kur keni filluar të mos jepni më kontribut, keni filluar të vdisni. (Eleanor Rusvelt)
 92. · Kur i drejtoheni forcës, një nuk duhet të bëni kurrë: të humbisni. (Duajt Ajzenhauer)
 93. · Kur heronjtë largohen nga skena, atëherë hyjnë kllounët. (Hajnrih Hajne)
 94. · Kërkesa për saktësi bllokon kërkesën për përmbajtjen. Pasaktësia është premisë që shtyn njeriun të shpalosë fuqitë e tij. (Erih From)
 95. · Ka pak njerëz të rritur që nuk kanë qenë të suksesshëm që në fëmijëri. (Aleksandër Ceis)
 96. · Kur virtyti ka qenë i fjetur, ai zgjohet më i freskët. (Fridrih Nice)
 97. · Kush është i zgjuar? Ai që mëson nga të gjithë. Kush është i fuqishëm? Ai që zotëron pasionet. Kush është i pasur? Ai që është i kënaqur. (Benxhamin Franklin)
Post a Comment

Popular Posts

Pageviews last month