Social Icons

Wednesday, 23 July 2008

Autokombaja

Nje here gruaja i kerkon burrit qe ti bleje nje minifund, ndersa burri i thote qe i kishte bythet si autokombajn.
Ky muhabet perseritet disa here.
Nje nate burri i kerkon gruas qe te benin sex.
Atehere gruaja i thote:
Nuk do ta ndez autokombajnin per nje fije kashte

Pasticerja

Nje cift jetonte ne nje shtepi pak te vjeteruar.
Gruaja i kerkonte shpesh burrit qe te rregullonte dritat, ujin etj.
Por burri gjithmone i pergjigjej qe nuk ishte elektricist o apo hidraulik per te bere restaurimet.
Nje dite kur burri shkon ne shtepi dhe i sheh te gjitha te rregulluara.
E pyet gruan se kush i kishte rregulluar dhe ajo i pergjigje se i kishte rregulluar komshiu.
Po pse i rregulloi e pyet burri?

Ai me kerkoi nje torte ose te benim sex.
Burri thote:
ti me siguri ke bere torten.

Po pse pasticjere jam un i pergjigjet gruaja?

Bjondja dhe Leket

FUTET NE NJE LOKAL NJE BJONDE NUDO DHE AFROHET AFER BANAKUT DHE POROSIT NJE BIRRE
POR BANAKJERI RRI I HUTUAR DHE KJO PASI E SHEF I THOTE:
HE MER LAL NUK KE PARE NDONJE HERE FEMER NUDO?
DHE KY I PERGJIGJET:
KAM PARE POR PO MENDOJA NGA DO TI NXJERESH LEKET.....

Hapja e Konserves

Nje burre kishte probleme te hapte konserven e tij te peshkut.
nuk po e hapte qe nuk po e hapte dot.
aty kalon nje polic dhe burri mendoi te kerkonte ndihmen e tij.
Patjeter ia kthen polici, e rregulloj une kete pune.
i merr konserven dhe troket ne te:

'taK tak,hape se eshte policia'

Polici I nxituar

Nje femije pyet nje polic:
- xhaxhi polici sa eshte ora?
ai i pergjigjet:
-12 pa nje qerek, femija i thote ne 12 pa 5 minuta hajde dhe me ha mu**n,
polici i turret mrapa per mes pazarit per me e kap,dhe nje burre e ndalon dhe i thote pse po vrapon,polici i pergjigjet:
a e shikon ate djalin atje, ai i thote po,me tha qe ne 12 pa 5 ti haja mu**n.
Burri i habitur i thote po prit ore mos nxito se ke dhe 8 minuta kohe.

Kembet e zhytyra

Shefi therret nje polic ne zyre dhe i thote
shko merr nje llampe te re dhe nderroje se eshte djegur.
Vjen pas pak polici per te nderruar llampen dhe hip siper karriges se shefit me kepucet gjithe balte.
Shefi e sheh dhe i thote:
-Vendose kete gazeten poshte kembeve
-Jo,jo s'ka problem, se e arrij llampen dhe pa vene gje poshte kembeve.

Djali dhe vajza

Ne nje tren ishin ulur ne nje kabine nje djale dhe nje vajze, e cila po lexonte nje reviste.
Djali per te hap muhabet thote:
- E moj bukuroshe, cfare thote ajo revista?
Vajza:
- Thote qe Kinezet e kane "ate mikun" te vogel dhe te trashe ndersa shqiptaret te gjate dhe te holle.
Djali i shkrete nuk heziton te prezantohet, dhe i thote:
Une jam Altin Kawasaki

Tiransja ne Shkoder.

Nje tiranse shume pordhace po shetiste ne Shkoder me nje pale pantallona shume te ngushta.
Nje cun nxjerr koken nga makina dhe i thote:
- Na moj e lume, liroji pak pantallonat se ja more frymen qengjit.

Telefoni

Dy gra duke biseduar me njera-tjetren.
-Ua kulmi-thote njera-me ka ardhur fatura e telefonit 30000 lek.
-E me mire-i thote kjo tjetra se nuk eshte ndonje shume e madhe.
-Si nuk eshte-i pergjigjet kjo-un nuk kam telefon fare ...

ShQIPTARI, AMERIKANI DHE DESHIRAT

Ishte 1shqiptar dhe 1 amerikan.
kta i kishin bere nje te mire zotit dhe ai do ti plotsonte 3 deshira, por me nje kusht qe amerikanit ti realizohej deshira dyfish.
-I pari shqiptari, dua nje vile 3 katshe,
ok thot zoti, nje shqiptarit, 2 amerikanit
E mir mo pati icik inat shqiptari pa ska gje mo tha
Tani dua nje femer te bukur
Ne rregull zoti, 1 shqiptarit dopjo amerikanit.
Shqiptari u terbua

- Deshira e fundit o zot, dua te me heqesh nje bo**!
ok thot zoti,1 shqiptarit, 2 amerikanit,
-Na pra tani i thot shqiptari, amerikanit
- U bone ti shker**at te pall*sh 2 femra!!!!!!!!!

Patenta dhe Emigranti

Nje emigrant po kthehej nga kurbeti, ekzaktesisht nga Greqia , dhe ne kalim te kufirit ne dogane, polici ne sherbim i kerkon emigrantit patenten e mjetit qe drejtonte.
Emigranti per t'shmangur policin nxjerr nga xhepi 50 mije dhrami dhe ia jep policit i cili i pergjigjet ne kete menyre :
- N'rradhe te pare , i thote polici , kjo eshte nje patente e huaj
- Se dyti , nuk je ti ky ne foto
- Pasi e kthen lekun nga ana tjeter , polici shikon nje vaporr aty , dhe i thote :
- Kjo eshte patente vaporri ... :)

Gara me “macet”

NA ISHTE NJE HERE NJE SHQIPETAR, NJE ITALIAN DHE NJE AMERIKAN DHE KETA KISHIN VENDOSUR TE ARRININ KULMIN E SEKSIT:
DO TE THOTE QE SECILI TA BENTE ME NJE MACE DHE MUNDESISHT PER 2 ORE
, TI BENIN MACES NDONJE KOTELE.

FUTET I PARI ITALJANI DHE RRIN 2 ORE DHE DEL ME KOTELE NE DORE ,
FUTET I DYTI AMERIKANI DHE RRIN 4 ORE KUR DEL ME NJA PES KOTELE ,
FUTET I FUNDIT SHQIPETARI DHE RRIN 1-2-3-4-5-16-17-24 ORE
DHE DEL DUAR BOSH
TE GJTH HABITEN DHE I IRRITUAR SHQIPETARI FILLON DHE SHAN ME TE MADHE
O IU Q****A MOTRAT PO PSE ME, ME MACOK ME KENI FUTUR.

HERA E PARE

Eshte hera e pare per ty.
Kur perkulesh prapa dhe shtrihesh me kurriz nisin muskujt e tu te tendosen.
Ti e le ate te prese pak, duke nxjerre nje justifikim te keq, por ai nuk pranon te largohet pasi te eshte afruar nje here.
Ai te pyet nese je nervozuar, dhe ti tund koken guximshem.
Ai ka shume me teper pervoje, por eshte hera e pare qe gishterinjte e tij shkojne ne vendin e duhur.
Ai fut veglen e tij brenda tek ty dhe trupi yt dridhet i teri:
tendoset, por ai eshte i kujdesshem, si cfare te kishte premtuar se do te ishte.
Ai te sheh thelle ne sy dhe te thote te kesh besim ne te, ai e ka bere kete pune shume here.

Buzeqeshja e tij te ben te lirohesh, dhe ti i hap vend me teper qe ai te fuse me lehte veglen e tij tek ty.
Ti nisen t'i lutesh Zotit qe ai te mbaroje pune sa me shpejt, por ai merr kohen qe i nevojitet per te te shkaktuar sa me pak dhimbje te jete e mundur.
Kur ai meshon pak me fort ti ndjen nje kercitje brenda teje; nis te te dhembe perbrenda, sikur dicka te te kishte therur dhe ti ndjen gjakun i cili dalengadale nis te rrjedhe.
Ai te shikon i shqetesuar dhe te pyet nese te dhemb shume.

Syte e tu jane te mbushur me lote, por ti tund koken ne shenje pohimi qe ai te vazhdoje.
Ai fut e nxjerr veglen e tij me mjeshteri, por ti je mpire krejt nga dhimbja dhe nuk e ndjen me ate tek leviz brenda teje.
Mbas disa minutash dhimbjeje te tmerrshme ti ndjen se si dicka thyhet brenda teje dhe ai e nxjerr jashte ate.
Tani ti shtrihesh lirshem, te eshte bere qejfi qe kjo pune u krye.
Ai te shikon ne sy e te buzeqesh perzemersisht dhe te thote se per te ishte pervoja me e vecante dhe me e vyeshme qe ke perjetuar ndonjehere.
Ti i buzeqesh dhe e falenderon DENTISTIN.

Provat Gjenerale

Ne nje pallat ketu ne Tirane, ne katin e tete banonte nje cift pensionistesh kurse mbi ta nje grup metalaresh.
Mirepo cdo nate zhurma ishte e padurueshme per ciftin e pleqve!
Nje nate, plaku cohet dhe troket te dera e metalareve dhe u thote:

Amon mer cuna se na vdiqet me ket muzike dite e nate, Ne ina pensioniste e dum te fleme!
Na fal xhaxh, por sot kemi prova gjenerale, se neser kemi koncert,- ia kthejne ata po mire, po ua fal sot.
Por neser mos kena llafe, - thote plaku
Ne rregull, - thone cunat.

Te nesermen po i njejti avaz. Atehere plaku i nervozuar troket prape ke dera e cunave metalare dhe u thote:
- Mer cuna se na vdiqet, ca boni kshu. Dje me thate qe s'do bonit me prova gjenerale dhe se sot kishit koncert
e nje prej tyre ia pret:
Xhaxh na e boj hallall, por sot prova gjenerale se na doli llafit menaxheri.
Neser e sigurt jemi ne koncert dhe ste bezdisim me!
Po mire, por te jete here e funit - ja kthen plaku
Te nesermen e njejta gje dhe po i njejti justifikim nga Metalaret:
- Sot prova gjenerale, neser Koncert, sepse nuk kishte drita ne salle.
Ditet ne vazhdim, metalaret vazhdonin akoma te benin prova, por plaku nuk po ndihej me.
Atehere metalaret pyeten njeri - tjetrin:
- or po ky xhaxhi si nuk po vjen me te na thote ndo nje gje. Te shohim se mos ka vdek fare.
Zbresin poshte dhe shikojne deren e shtepise se pleqve gjysem te hapur.
Futen brenda dhe shikojne plakun te ulur ne nje kolltuk duke u masturbuar!
Cunat Metalare llahtarisen dhe e pyesin te habitur:

- Cfare ben mor xhaxh se le nom?
- Sot kam prova gjenerale, se neser do tu bej te gjitheve nonat dhe robte - ia kthen plaku

Zbulohet elementi me i ri i tabeles se Mendelejevit.

Elementi 115

Emri : Grua

Simboli : Fm

Zbuluesi: Adami

Masa atomike: e pranueshme deri ne 60 kg, po existojne izotope nga 40-120 kg.

Denduria : me shumice ne te gjithe boten.

Vetite fizike : arrin piken e vlimit per hic gje, dhe ate te ngrirjes per asnje arsye.

Percueshmeria termike : e dobet, sidomos ne ekstremitetet e poshtme.

Aftesia dilatuese : rritet me kalimin e viteve. Cedon prej shtypjes se aplikuar ne pikat e ndjeshme .

Struktura molekulare : idealja : 90/60/90. Megjithate ekziston ne SHBA ne forme masive 60/90/120 dhe ne vendet nordike ne formen e ashtuquajtur te sheshte 50/50/50.

Vetite kimike : afinitet shume te madh me arin, argjendin, platinin dhe metalet e cmuara. Aftesi thithese per substancat e shtrenjta. Mund te shpertheje papritur e ne menyre spontane. E patretshme ne lengje, por deshmon rritje te aktivitetit ne rast saturimi me alkool. Reagim te ndryshueshem ne varesi te fazave te dites. Aftesi e jashtezakonshme per ndryshim te humorit.

Perdorimet e zakonshme : sherben si dekoracion, sidomos per veturat sportive. Agjent i fushqishem pastrues. Ndihmes efikas per relaksim dhe shlodhje.

Testi : nxihet kur ndodhet perkrah nje specimeni te nje cilesie me te mire.

Kujdes ne perdorim : shume e rrezikshme nese perdoret nga duar jo eksperte. Pronesia mbi disa specimene njekoheshisht perben shkelje ligji, por mund te mbahen disa te tille ne vende te ndryshme, mjaft qe specimenet te mos bien ne kontakt me njeri-tjetrin (rrezik shperthimi).

KUJDES : disa studiues ne Ameriken e Jugut kane arritur te prodhojne specimene artificiale, te njohur nen marken TRAVELO ose DRAG QUEEN.

KONSUMONI VETEM PRODUKTIN ORIGJINAL :)

Poezia

Kerkoj ndjese per fjalorin po nuk mund te rri pa e thene kete.
Nje italian i thote nje shqiptari:

Vedi la luna
vedi la stela
ho scopato
tua sorela

i iken truri shqiptarit dhe i thote italianit:

vedi la strada
vedi il sole
ho scopata
la tua madre

hahhahahahah qesh italiani dhe i thote:

ma si ,si
ma non che rima.

pergjigjet shqiptari:

Che rima non che rima
lo scopata poco prima

Shqiptari e kishte bo me verte.... :)

Vjehrra

isha i lumtur.
jemi ne kete lidhje pothuajse 2 vjet;
vendosem te martoheshim.
prinderit na ndihmuan, goca ishte nje enderr, shoket na shtynin dhe me ne fund e vendosem.
mua nje me shqetesonte.
vjerra.
ishte si yll, grua e zgjuar dhe sexy.
bile disa here flirtonte me mua dhe une ndihesha keq.
nje dite me ftoi ne shtepi te kontrollonin ftesat e ceremonise se marteses.
vajta.
ishte vetem.
mu afrua dhe me tha ne vesh qe kishte ndjenja dhe pathos qe nuk mundte ti duronte me.
keshtu qe me tha, qe para se te martohesha me cupen e saj, te benim njehere dashuri.
cti thosha?
isha i shokuar.
ajo me pa dhe tha:
- une po iki ne dhomen e gjumit dhe ti po deshe hajde.
ngela ne vend duke pare prapapnicen e saj te mrekullueshme kur ngjiste shkallet.
u mendova per 1-2 minuta.
dhe u ngrita, hapa porten dhe dola jashte.
vjehrri qe ishte jashte portes, me lot ne sy, me perqafoi dhe me tha: tani e kalove proven

Kaposhi

njeri kishte keshtu pulari e i kishin ngordhur gjithe kaposhat.
kerkonte te blente, me the te thashe, i thane do vesh ta blesh te filani se ka me te miret.
e vete atje, shikon shume kaposha i ve syrin njerit, me i miri, goxha trup, e lafshe e bla-bla.
- ky qe do, i thote i zoti, ben 20,000.
ore i thote, une me kaq marr 100.
jo ska si ky njeri, jo marr kaq tjetri, perfundimisht i thote shitesi:
- do te ta jap per 10000 dhe per nje jave nqs sje i kenaqur me kendezin do ma sjellesh prape e te jap leket.
e merr, e ve ne kotec, sa futet kaposhi brenda fillon, e jep e jep e jep.
te nesermen te njejtat, sla pule per pule, shume i kenaqur i zoti.
pas nja 2-3 ditesh, ne mengjes s'kikirik kaposhi fare.
oj thote ky, cndodhi.
del ne bace shikon mbi kotec ca korba, kaposhi asgjekundi.
pu pu thote me ngordhi e iku 10cja.
futet me vrap ne kotec, shikon kaposhin shtrire perdhe.
bertet i zoti nje te share, tak hap nje sy kaposhi e i thote:
sshhttt pronar,mos bej zhurme se mos ja futim ndonje korbi.

Benzi

U mblodhen nje here gjithe presidentat e firmave me te njohura qe prodhojne makina...
Te tere filluan te reklamonin mallin e tyre...
U ngrit presidenti i Ford dhe filloi te fliste per karakteristikat e vecanta te Fordit...
pastaj u cua ai i Buick dhe filloi edhe ai te mburrte makine e vet...
kur i erdhi rradha presidentit te Benzit...
ai nuk po fliste...
he i thane na thuaj edhe ti ndonje gje...
"Kur te mbaroj mbledhja dhe te dalim perjashta, atehere kam per tju thene dicka"...
te tere ngelen te habitur...
mbas shume oresh, mbledhja mbaroi...
kur dolen jashte ndaluan te gjithe dhe prisnin presidentin e Benzit...
He i thane ca do na thoje...
"Nuk ka nevoje tju them gje, mjafton te shihni rreth e rrotull."
Te tere kthyen koken dhe ca te shihnin...
gjithe makinat e presidentave ishin Mercedes-Benz

Iku dhe e diela

Diku ne oqean mbytet nje anije ku pjesa me e madhe e pasagjereve u mbyten por kishte dhe fatlum te cilet shpetuan, 7 vete nga te cilet 6 femra dhe 1 mashkull.
Diku per fat ndodhej nje ishull i pa banuar keshtu qe te shtate arriten te shpetonin jetet e tyre duke arritur ishullin.
Me kalimin e kohes te gjashte femrat vendosen ta ndajne mashkullin e vetem.
Keshtu mashkulli do te kalonte nje dite dhe nje nate me çdo femer, kjo nga e hena deri te shtunen dhe te dielen do ta kishte pushim.
Ok
U kenaq mashkulli ne fillim se do te shkonte me 6 femra, iu duk vetja Pasha.
Por me kalimin e kohes e kuptoi se sishte pune,madje po keqesohej gjendja dhe sia dilte dote mbane, maje gjendja arriti deri atje saqe nje dite vendosi te vriste veten.
E keshtu u ngjit ne nje shkemb te larte qe te hidhej qe andej.

Kur ishte ne momentet e fundit degjon diku ne oqean nje zë
- Ndihmë, Ndihmë,
-Nje tjeter anije ishte mbytur. Oh-Tha- Qenka mashkull, se paku me te do te behemi dy keshtu do ti ndajme femrat dhe do te jete me e lehte.
Ok pasi zbriti ne breg dhe morri nje trap qe e kishin ndertuar dite me pare lundroj thelle ne oqean dhe iu afrua njeriut qe po luftonte per jete a vdekje.
I dha doren dhe e ngriti larte plot gezim (kjo pasi tjetri ishte mashkull dhe do te ndante femrat)
Por, kur tjetri u ngjit ne trap dhe e pa veten jashte rrezikut i thote: uuaaa faleminderit qe me shpetove (nga menyra se si foli tjetri u kuptua se ishte homo)

Oh -tha i mjeri: E humba dhe te dielen.

Papagalli dhe Krishti

Nje burre kishte nje papagall ne shtepi.
Ky papagalli tere diten fliste ne telefon me te dashuren.
Kur i vjen fatura e telefonit te zotit te shtepise ai habitet.
I pyet te gjithe te familjes dhe ato i thone qe nuk dinin gje.
Atehere vendos ta ruaje papagallin.
Nje dite kap duke folur ne telefon dhe i thote.
-Ne qoftese te kap dhe njehere ne telefon e shef ate kryqin atje (dhe i tregon kryqin me krishtin e kryqezuar) atje do te kryqezoj.

Mire po papagalli nuk mori vesh.
Te nesermen te njejten gje dhe i zoti e kap dhe e kryqezon.
Naten krishti dhe papagalli po benin muabet.

Krishti e pyet:
-Perse te kane kryqezuar?
-Kam folur shume ne telefon me te dashuren dhe kam shpenzuar shume lek ne telefon.
-Po sa kohe po ben i kryqezuar
-Jo shume. Sot ne mengjes.
Po ti sa kohe po ben? e pyet papagalli
-Eu sa po bej une. Une kam njezet shekuj.
-Bobo ci paske punuar telefonit ti? thote papagalli.

Goca e komshjes

Nje dite djali shkon e i thote te atit
-o ba, o ba me pelqen goca e komshijes tone..
-jo jo ,- i thote i ati, ske pune me gocen e komshies se i bie ta kesh moter

Me pas djali shkon ti thote te ëmës:
o ma, o ma me pelqe goca komshies, po me tha babi jo se i bie ta kem moter
Ik pa merak i thote mamaja te siguroj une qe nuk e ke gjo
po sdi gje babi.

KERKESE PER RRITJE RROGE

Une,I nenshkruari Pe-isi
kerkoj nepermjet kesaj shkrese nje rritje te rroges time vjetore per arsyet e meposhteme:
Une bej pune fizike.
Une punoj ne thellesira te medha.
Ne gjithcka qe bej,une hidhem gjithnje me koke.
Une nuk bej pushim gjate fundjaves ose gjate diteve tjera.
Une punoj ne nje mjedis me lageshtire.
Une nuk paguhem per kohe shtese.
Une punoj ne nje vend te erret, me nje sistem shume te keq ajrimi.
Une punoj ne temperatura te larta.
Une gjithnje jam I ekspozuar ndaj semundjeve ngjitese gjate orarit te punes.

I juaji Pe-is


Pergjigja I dashur Pe-is,

Pasi shqyrtuam kerkesen tuaj per rritje rroge, dhe pasi I morem argumentat e tua nen konsiderate, administrata jone vendosi te refuzoje kete kerkese per arsyet e meposhtme:

Ju nuk punoni 8 ore pa pushim.
Disa here ju flini gjate orarit te punes.
Ju shpesh here thyeni rregulloren e vendosur nga bordi drejtues.
Ju nuk qendroni ne vendin e paracaktuar,por endeni dhe ne zona te tjera.
Juve ju mungon iniciativa,pasi e filloni punen vetem pasi jeni vene nen presion fizik.
Ne fund te turnit,ju gjithnje e lini vendin e punes te c’rregullt.
Ju rrall here,I bindeni rregullores per sigurine vetjake,e cila kerkon veshjen e rrobes mbrojtese.
Ju dilni ne pension perpara se te arrini moshen 65 vjec.

Ju nuk jeni ne gjendje te punoni dy turne njeri pas tjetrit,ne fund te turnit te dites.
Dhe sikur c’fare thame me larte te mos mjaftonte,ju shpesh here jeni pare nga deshmitare okulare te hyni dhe te dilni nga vendi I punes duke mbajtur dy qeska te dyshimta me vete.

Sinqerisht I juaji, Bordi Drejtues

Mekatari

Nje djale i ri shkon per te rrefyer mekatet dhe fillon rrefehet:
- At,kam bere mekat
- rrefehu biri im
- kam bere seks jashte martese,me te fejuaren time.
- po si ndodhi?
- Shkova tek shtepia e se fejuares,pasi beme muhabet,une vendosa te dal,por kur dola te dera filloi shiu. Pastaj u kthyem brenda,dhe aty e bera me te.
- mekat keni bere
biri im,por meqenese ajo eshte e fejuara jote nuk eshte mekat i rende,thuaj nje "Ave Maria" dhe mekati te falet.
- Por at,nuk kam mbaruar,nje dite tjeter,isha vetem me motren e se fejuares,dhe kur po behesha gati te dilja nga shtepia filloi shiu,dhe ndodhi e njejta gje me te, pra e bera edhe me te.
-mos biri im,ky mekat eshte me i rende,po perendia te fal,se te dy te rinj edhe nuk mund te rezistonit.thuaj 2here "Ave Maria" dhe te falet.
- At,ka akoma,njehere u gjenda me mamane e se fejuares,dhe kur po dilja te dera filloi shiu,u ktheva brenda ne shtepi,dhe bera seks me vjehrren time te ardhshme,sa "Ave Maria" duhet te them per kete mekat,qe pa dyshim eshte shume i rende? - asnje "Ave Maria" biri im, se i them une per ty,por ti vetem ik tani,sa s'ka filluar shiu.....

Faqja 130 e Bibles

Nje murgeshe e re vajti te rrefehet tek nje prift.
Gjate rrefimit prifti nuk u permbajt dot dhe e kapi murgeshen te gjuri.
Murgesha ia ktheu:
"Prift, cfare thote faqia 130 e bibles."
Ai u turperua dhe e hoqi doren.

Heren e dyte ndodhi perseri e njejta histori dhe kur murgesha i foli per faqen 130 te bibles prap ai u turperua dhe e hoqi doren.

Ne rrefimin e trete prifti nuk e mbajti me veten dhe e kapi murgeshen nga gjuri dhe vazhdoi ta ngjiste doren me lart, por u step me pas.
Murgesha prap i tha: "Prift, cfare thote faqia 130 e bibles." Ketu prifti u cmend fare, iku me vrap dhe mori biblen.
Ne faqen 130 ishte e shkruar: "Ngjitu me lart qe te gjesh parajsen!!!"

Jezusi dhe Cigarja

Nje dite te bukur me diell zbret Jezusi nga qielli dhe mendon qe ti testoje zemren shqiptareve.Vishet si lyps dhe fillon te lype lart e poshte.
Troket me i dere.E debojne,me i dere tjeter e shajne,ne nje familje tjeter e rrafin...


Duke ecur shef nje djale qe po pinte marijuane poshte ures.
Shkon tek ai dhe i thote.Me fal, A mund ti fus ca pompa.Po i thote ky por kujdes se eshte i forte,te con per lesh.
E merr i fut nja ca pompa treshe dhe ja jep.


Mbas ca minutash vendos ti thote ketij te verteten.

O djale i thote me thuaj nje deshire dhe do ta plotesoj se une jam Jezusi.

Te thashe mer pallosh pije avash se te con per lesh...

Dy here gjobe

Nje prift po i jepte biçikletes pa duar.
Polici e ndalon dhe i thote;50 leke gjobe.Prifti i habitur e pyet pse?
Polici - sepse po i jepje biçikletes pa duar.
Prifti - po une jam me Zotin

Polici - 100 leke pra meqe jeni dy veta ne biçiklete.

Psikologia

Një mësuese e re, kërkon të shpalosë njohuritë e saj në psikologji, duke i vënë në pozitë fëmijët.
Dhe prezantohet përpara klasës duke pyetur:
“Kush mendon se është budalla, të ngrihet në këmbë”.
Pas pak, Pierino ngrihet në këmbë.
“Mendon se je budalla Pierino?”,- e pyeti profesoresha.
“Jo zonjë, por më vinte keq t’ju lija ju vetëm në këmbë”.

Mesu e bere Uje

Na ishte nje nxenes qe nuk i hante fare me mesu ,por ishte dhe nje fi me te meta mendore, dhe shkon ne shkoll pa lexu as dhe nje liber , por per dit ky ne ket menyr, dhe ja meriz mesues (es eit)dhe mesusja i thot mor Nikoll pse nuk meson ti dhe ky idhot po mundohem po nuk di sesi , mir i thot mesuesja kesaj rradhe ke per ti bere librat uje duke i lexur mir i thot Nikolla , mbasi maroi mesimi ku iken me wrap dhe i hell librat ne nje kanal nje shok i thot pse po i hell librat ne kanal me ka then mesussi =ja qe ti mesoi dhe ti bei uje.
ne te nersmen shkon ne shkoll dhe i nxerr librat ne bank dhe mesuesija i thot ca keeeee berrrrrrrr
ky ithot me the qe ti mesoi dhe ti bei uje po une i bera uje para se me i lexu, dhe kur desha ti lexoi nuk u hapeshin fletet

Denimi

Nje nxenes i sapo ardhur ne klasen e re
e pyet mesuesen: "Mesuese a denohet dikush per dicka qe nuk e ka bere asnjehere"?
-Jo asnjehere tha mesuesja.
-Atehere se besoj qe do te denohem per detyrat qe nuk i kam bere, tha nxenesi

3 HERE 2

Beni kthehet nga shkolla dhe i thote te atit se ka marre 4 ne matematike.
Pse?" e pyet i ati.
Mesuesi me pyeti sa bejne 2x3? dhe une i thashe 6
Po aq bejne!
Pastaj ajo pyeti sa bejne 3x2?
Po ku mu**in eshte ndryshimi?
Po tamam keshtu i thashe edhe une!

PREMTIMI

-Me ke premtuar se do te behesh nxenes i mire!-i tha babai djalit
-Po babi,te kam premtuar
-Kurse une te kam premtuar te te rrah, po se mbajte fjalen.
-Po,babi,une po e mbaj fjalen,po ti mos e mbaj fjalen dhe premtimin.

KOKA E ZBRAZËT

Goni para se te shkonte ne shkolle i thote se emes se i dhimbste barku:E ema e qorton:
-Nuk ke ngrene buke, e ke barkun bosh, per ate edhe te dhemb. Po tekishe ngrene mengjez,nuk do te dhimbte.
Ne shkolle mesuesi u thote nxenesve: Ju lutem mos beni zhurme,sepse po me dhemb koka.
Goni ngritet ne kembe dhe i thote mesuesit:
-Mesues, e keni koken bosh, prandaj ju dhemb. Po te e kishit plot nuk do te u dhimbste fare!
-Si nuk te vjen turp te ofendosh mesuesin, kush te ka mesuar te sillesh keshte, e qortoi mesuesi?
-Me mesoi nena sot ne mengjez,u pergjegj Goni!!!

KALI I KAUBOJSIT

Nje kaubojs ndaloi para nje bari, lidhi kalin dhe hyri brenda per te shuar etjen me nje birre.
Pasi mbaroi birren doli jashte per te vazhduar rrugen por per cudi pa se kali i tij ishte zhdukur.
I terbuar u kthye ne bar nxori pistoleten qelloi ne ajer dhe ju tha klienteve qe ndodheshin brenda: kush nga ju me ka vjedhur kalin.
Neqoftese pasi une te pij nje bire tjeter kali nuk gjendet une do ta bej sic e bera ne Teksas.
Te shqetesuar klientet dhe kamarieret dolen jashte dhe filluan te kerkonin dhe me ne fund e gjeten kalin dhe u kthen te lehtesuar.
Kaubojsi pasi piu birren i hipi kalit dhe kur sa po nisej degjoi nje nga kamarieret qe ti thoshte: Na e thuaj cfare bere ne Teksas?.
Kaubojsi duke ikur thote: U ktheva ne kembe ne shtepi.

KUTIA E ZEZE

Duke udhetuar ne nje avion kapiteni ju thote udhetareve qe kemi nje difekt te rende keshtu qe i kemi shpresat te pakta per te shpetuar. Nje zonje e vjeter nxori nga canta te gjitha bizhuterite qe kishte dhe filloi ti vendoste. Cfare po beni keshtu i thote shoqja qe kishte prane.
Po kur te shikojne njerzit gjithe ato bizhuteri do me nxjerin mua te paren. Shoqja e saj qe ishte ne krah ishte zezake dhe filloi qe te hiqte rrobat
. Cfare po beni keshtu i thote e tmerruar tjetra?.
Po kur njerzit te me shikojne mua do te me nxjerin te paren se gjithmone ne fillim kerkohet kutia e zeze e avionit.

DOKTORI PARASHIKUES

Nje doktor kishte zbuluar nje menyre per te percaktuar se sa here kishte bere sex nje person vetem duke pare ate ne fytyre.
per ta demonstruar zbulimin e tij ai mblodhi ne nje salle te madhe shume njerez dhe ju tha atyre te qeshnin.
Duke pare te qeshuren e tyre ai po percaktonte shume sakt teorine e tij. Ndalon para nje burri i cili po qeshte aq shume sa goja i kishte vajtur vesh me vesh. Ti i thote doktori ben nje here ne dite seks.
- Jo i thote burri dhe vazhdon te qesh
- Nje here ne jave, vazhdon doktori
- Jo ben me koke burri dhe qesh akoma me shume.
- Nje here ne muaj, thote doktori i nervozuar
- Prape jo ben burri dhe qesh.
- Nje here ne vit? pyet doktori po pse je kaq i gezuar.
- E gjete i thote burri, por jam i gezuar se sot eshte dita.

KURNACI

Nje cift menduan te benin per here te 2 muajin e mjaltit ne havai, por meqe i prishnin te dy leket,vendosen qe sa here te benin dashuri do te hidhnin nga 1000 leke ne nje qyp. keshtu dhe u be.
kaloi viti,dhe thane ta hapnin qypin"e cuditshme" thote burri.sa here qe benim dashuri hidhja ne qyp nga 1000 leke. ketu shikoj 5000ishe dhe 10.000ishe!!
perse e cuditshme?thote gruaja,kujton se te gjithe burrat jane kurnac si si ty e?

Kurvari

kjo eshte i cik kshtu, po ec mo, ju te vegjlit mos lexoni, mbyllni veshet kur te hapni kete temen :)
nje grua, alamet femre, cdo mengjes shoqeronte djalin e saj te vogel per ne kopesht. dhe sa here dilte nga shpia ne rruge e priste gjithmone nje burre.
- mund ta puth pak djalin?,- i thote ky boti
kjo korba e zene ne siklet, pergjigjet, po.
e puth mikun djalin dhe i thote:
- kur mendoj se nga cfar pilli ke dale me vjen te te ha e jo te te puth.
u skuq gru e huj dhe vazhdoj rrugen.
mire po perdite kete muabet ky miku. njer, dy here, tre ... e s'duroj dot me kjo nga sikleti i madh i tregon te shoqit.
- mire, - i thote ky,
- sot dil ti e para nga shtepia dhe une do te vi pas.
ngrihet gruaja djalin per dore dhe si gjithmone ai boti e priste ne rruge.
-mund ta puth pak djalin?- prap ky miku
me sikletin me te madhe , po i pergjigjet gruaja.
e puth djalin boti dhe perseri thote:
-kur mendoj nga ca ***** ke dale me vjen te te ha e jo te te puthe.
- mire pra,- ja kthen burri i saj ,
- na ha kete timin se 5min ka qe ka dal nga aty

Mbrekulli-beresi

burri kthehet papritur ne shtepi, hyn ne dhomen e gjumit dhe e gjen gruan lakuriq ne krevat, krevatin komplet te crregullt dhe i lindin dyshime per gjendjen aktuale te gruas se tij.
fillon te kerkoj neper dhome dhe ne momentin qe ulet poshte krevatit sheh nje burre edhe ky boti komplet lakuriq.
- po ky, - i thote gruas,
- cfar ben ketu poshte???
- te them te drejten,- ja kthen ajo,
- aty poshte se kam idene se cfar po ben, por lart bente mrekullira.

Policet dhe Prostituta

ne komisariat ishte hapur fjala per nje prostitute te re ne zone dhe flitej qe kjo botja ishte shume e afte.
duke biseduar me nje nga oficerat e tij, komandanti i shtyre nga kurioziteti vendos te shkoj e ta provoj.
nejse mo, shkon ke kjo botja mbaron pune dhe kthehet ne komisariat e i thote oficerit te tij:
- mir mir ishte jo keq, po preferoj me mire gruan time.
-ok , thote oficeri po shkoj ta provoj edhe une
niset edhe ky, mbaron pune me kete shoqen dhe kthehet ne komisariat.
- he , - i thote komandanti,
- si tu duk???
- mir mir ishte jo keq,- i thote oficeri,
- por keni te drejte ju edhe une preferoj me mire gruan tuaj

Sunday, 13 July 2008

Leter e derguar vajzes qe e refuzoi dhe versionet

Kjo eshte nje leter e derguar vajzes qe e refuzoi dhe versionet

Kallnur 1935 Tiron (origjinali)
Jom tuj nejt te mullaret e Kurtit te Zymes e jom tuj dredh i cinare dahon. Tina dro se je tu bo koqen e gjumit e hic s`je m`hall per mu te shkretin qi jom tu mshi lotet me monget e xhymlekut. Tina nuk ke din e imon qe e gjetsh prej dushmonit jarabi. Un t`cova per shkes Lemen e Cufit e tina i kishe thone asajta per mu se un qekshem plak, e ku qekshem plak mi lavire un hala s`i kam mush 50 vjet, kur t`hy hona e mevludit i mush. Keshtu ka thone ende Laja e Bonit qi ka pjell pri her me ijen time. Tina kishe thone asajta per mu qi Xhemoli s`ka i derhem shkolle. un kam bo dy mejtepe e gjys medreseje per i her me Cufin e Lemes mi! un e di taljonsen flur. e kam msu kur erdhen taljont te kanoqet e mia. po nuk zune bese m`nigjo si kam me t`fol. per la tua amore, io sono tutto hazer me bo i duel me asllan tjeter e me e kap per la qafa e me e perpas si klysh qeni per la terra. ah mi kuore mu kan ….kput komcat e xhymlekut e non njeri me mi nit. La mia shpina e tuto zhul e non ce njeri me ma ferku. La leveret e mia mi ka vllai qi me la dice perher perce non martohesh me Xhemole? kaq kisha me t`thon Kumrije.. nashi ndac merr ment e mi, ndac maj tujt.
me nerime
Xhemoli i Tutit kallunur 1935


TIRONA MODERNE VERSION:
Jom ktu ke Fame me ftyre ka dera e po i fus i winston blu. Ti ja ke plas gjumit roncem kushedi e s’e rru hic per mu fakirin qe po m’q…. nona ktu e po i fshi lotet me fazoleta (o verë rrusho, veshim bluza me mong t’shkurtra kshuqe si fshi dot me ate mut xhupi). ti s’thith hic qe ta q… kina nonen! une cova Benin e Nazmijes per me m’rregullu nai gjo me ty kurse ti i kishe thone ati dallaveres qe un skom Benz. U te q..fsha ty me gjithe benz. E ku ta gjej benz-in une mi karakurve, ke p…i satom? Pse ca me di ti mu, na shkerdhate qe merret me mall ee?? Apo mos kom Top Channel-in une si ai Lepri?? Kshu tha ene Genci markates qe bojshim xhep bashk anej ka restoranti.. Ti i kishe thone atij qe une skom bo as pes klas shkolle. Une e kom bo ke “11(imet) janari” mi, mu n’mes t’bllokut, bashke me Mandin e Nuries. Une n’italisht te thaj mi ej! e kom msu tu pa “oli e benxhi” po ske faj ti bunder muti. Shife iher ca kom me i bo: ” che campioni olly e benji, campionissimi….” ho mi?? klas eee?? Une per ty mi rrusho ja q.. robt mo t’bukrit! n’ven! ja fus i t’majt ene i t’djatht dhe e boj p… mi ej! se ty t’kom fiksim! E mi lal, m’ka ik truni se ma ka hekuros plaka ate kmishen me rrudha qe e kom per n’pub, ate qe e bleva ke rruga durrsit, e ma men? tashi po rri ktu n’tavoline si shkerdhate e skom nanji me i bo dy dallavere se na iku jeta tu bo sherre, pranej t’du ty mi lal, t’thashe iher qe t’kom fiksim. Ka fillu me tall trapin dhe ai kurva vogel qe kom n’shpi, vllai, se e di qe mu m’ik truni per ty me lal, dhe rri e rri e ia plas nanji te forte per ty qe t’ja fus nanji turinjve ta pilos fare! ca t’thote tjeter lala jot, pune muti! Ti m’nigjo po deshe, po deshe mos e rruj hic. vari k…! hajt shnet iher! …..PLAKO BOJE DHE I MAKJATO!
Toni,
Tirone, pesmet gusht, dymij (tu daj for) 4 plako!


BERATI VERSION:
Po rri ketu se me ka zene hallet te mullari me kashte e vasiliqes dhe po po e ndez nje te shkrete cigare. E me vrome ste vjen hic gjynaf per mua qe po i fshij lotet dhe quurret bashke me menget e jelekut. Te ngrente nje mortje ishalla, te hengshin qente e lagjes. Une te futa mbles krushkun, gimin e rites, edhe ti e hape llapen dhe i the qe une isha plak. Po ca plaku jam une moj qene, moj kurve e trotuareve te Barit kur sjam bere as 50. Kur te hame bakllavane e bajramit do behem 50. pyet po deshe vitorine e janit qe ka pjell ne te njeten kohe me gjyshen time. Ti I kishe thene asaj per mua qe Xhemali nuk ka asnje fije shkolle. Une I kam bere dy vit e gjysem medrese me hoxhe hasanin moj dhe e qaj fare italishten, ja ta flas qe tani po deshe: per tuo amore do vete ne milano per vendere la merce biancha .. ah se cpo me qan zemra moj katile.. me jane shqepur pullat e xhaketes dhe skam ansjeri te mi qepi.. jam bere lyre nga kurrizi dhe ska njeri te me laje te me shplaje e te me nderroje…rrobat mi lan vellai qe me can koken cdo dite: pse nuk pleksesh te martohesh me xhemilen re te shpelafte mortja …mu sosen fjalet moj qene. Pyet 100 vete bej si di vete tani .


Londra Version
Jam tu nejt ne o dysh(O2) tuj pij kapuqino edhe marlboro te polakeve. Jamie (Xhejmi,edhe emrin e ke ndrruar prej mendjes se madhe oj Xhemile) me siguri po flen e po drim (dream-ëndërron) e nuk po ta nin per mue hiq.. Une i mjeri jam ka i fshij lotet me vishu (tisue-palom) se nuk po du me perdor mangt e kmishes se armanit qe e kam ble ne sellë (Sale-Lirime çmimesh) ne Primark para 4 vjeteve. Ti nuk ke kurfarë fillings(feelings-ndjenja) per mue e zoti te ki llavt ty(loved-dashur). E qova Bakin (edhe kjo e ka ndrruar emrin e saj prej Bajrumshahe ne Baki) per msit e i kishe then se jam plak e pa shkollë. E ku jam plak moj biq (bitch-lavire) qe hala si kam 50 vjet, kur te vjen krismasi i mbushi dhe me Viagra po ndihem se me i pas 30. Keshtu ka than edhe ajo biqi e Mramorit, Nazlija (emrin e ndrrum Lea-Lija) e cila ju ka rrit mendja prej qe ja ka nise me fshij neper shpija te Anglezeve. Ani me nij ata krejt pronaret e atyre shpijave qe fshin ajo jan gej. Ti gjithashtu i kishe then Bajrumshahut se nuk kam shkolle, po kete kursin e teknikut te dhamve qe e kam krye si shumica shqiptareve cka eshte ajo. Kam karvash temin, kam kancil flet (banes komune), ndihmat hala po me ecin, cka po don ti ma shume? Shpin 4 kat e kam maru ne katun per merak e that po rrin sepse krejt familja 15 antarshe eshte zhdergjë ne sheher në një bedrum flet (1Bed Room Flat-Banes 1 dhomeshe) te shkive qe e kan nxan. Anglishten e dij prefekt qe nuk em beson ngo cka po te foli: aj spik inglish in fingers sepse e kam mesu prej nje zezaku te xhamajkes ku rrisha ne hostel plot 5 vjet. Mi llav ju tu madher fakër, a po e sheh? Anivay, une jam shume sed edhe shume boring, po dal nganjeher me ba shopping po dashnia per ty maj lav Xhemile dej in dej out veq po shtohet, kmishen e Armanit qe e kam bler ne Primark hala se kam la sepse nuk po ka kush me ma la, gishtat e durve me jan mavij prej ujit te ftoft ne karvash e spo ka kush me mi ferku e me ja hjek zdralin. Ne flletin tem nuk hyhet prej eres se vove t’ zime, sepse veq vo e pashteta po ha se spo kam vakt me zij. Me ka marr malli me honger nje trejte (pite) e spo ka kush mem gatu. Kjo fet biq, Miradija e Hasanit, qe e kam nejbur (neighbour-Kojshi) ketu ne bllokun e kancil flletave per cdo dite is faking killing mi tum than, hajde mo kom on, pse nuk vendos, ja martoje Xhemilen, ja gjeje naj prositutke e martohu per letra per 10 mij funta e masandej lype nje nuse ne Kosove e ta qojn me post. Qishtu Xhejmi, inaf sed, u lav mi or ju lav mi not?, kallzom ne imell adresen teme dabell ju dabell ju dabell ju pik kam kar vash temin (krejt bashk shkronjat) mandej shenja e majmunit @ hotmail pik ko pik ju kej
Baj
Samedahmedini (ne londer i njohur si SAM-SEM)
4 Prill 2007 Londer

GJAKOVA VERSION:
Qe valla jam tu nejt te mullari i Hasan Ages, dhe thash hajt djal ta pi ni cigare se se bohet kiameti. U shka mu ki bo ti bjo, s’ po ta nin as per pes bonka per mu, qe ndash beso e ndash mos beso vallahi lotet me mong jom ka I fshij. Mja majt zhagin shpis une e qova per misit Bijen e Hajdarageve, familje e ron bjo zonti deri te zoti, si ata mo, kur kan pas minerkauqa, kta katunaret e prishtines se kan dit cka jane..ha ha ha..nejse bjo se ajo laperica, e pa kulturune bre kish thon qe une jam plak dhe se I paskna 50-te vjeqe, shka s’ ki me ni, po de muhalife sa s’ bon, hajt se sa te vjen Safeti i Canave ju kallxoj une qefin. To be continued …


SHKODRA VERSION:
Jam tyj nejt te mullart e sans t’Kurtit t’Zymes e jam tyj drell i cin(g)are. Ti je tyj ba kokrren e gjumit e nuk asht ty ta n(d)i hiç per mu, qi jam tyj i shi lott me mangt e xhakets. Ti nuk ke fe e njoftuni, qi e gjetsh prej dushmanit ishalla. Un t’çova per shkus Lemen e Cufit e ti i ke than asaj qi un jam plak, po ku k*** jam plak un maj kurv mutit qi un hala s’i kam ba 50 vjet, kur t’hyjn hana e Mevludit i mushi. Kshu ka than edhe Laja e Bonit qi ka lin(d) periherit me loken teme. Ti i kishe than asaj qi Xhemali asht pa shkoll, un i kam ba dy mejtepe e gjys medrezjet periher me Cufin e Lemes maj! Un e di italishten shkelqyshem. E kam msu kur m’erdhi italjani n’shpi. Neqose nuk m’beson, shife si kam me t’fol. …(nejse kyt pjes pa e kalaj se me hap pak barkun, duhem ose me e shkru kret italisht- t’cilen shum prej nesh nuk e marrin vesht, ose krejt shkodrançe, qi po pritoj me shkru, me than t’drejten!)…
Kaq kisha me t’than Kumrije. N’daç merr men(d)t e mij, ndaç tujt .

ZONJA BLU

Ta quaje punen e tij mediokre, do ishte pak. Ai e konsideronte veten bojaxhi, jo artist. Artisti ka aftesine ta tejkaloje bezen ne kavalet, duke lene nje deklarate qe cdokush ta mbaje mend. Pa marre parasysh, ju pelqen apo nuk ju pelqen, puna e artistit gjithnje le pas nje impresion.
Ai ishte i pari qe per punen e tij do pranonte qe ishte krejt e zakonte, bile ndoshta e rendomte spese s’kishte asnje shkendije qe nje punim i mire e ka. Ndoshta nga qe nuk kishte vuajtur sa duhet? Se fundi i fundit a nuk duhej qe nje artist i madh te jetonte ne ndonje studio plot lageshtire e ta mbante shpirtin me buke, djathe dhe vere te lire? Parat ishin problemi i tij i fundit. Ishte inspirimi ai qe i duhej.

Nganjehere inspirimi te vjen ne ambjentet me te cuditshme. Ai e gjeti ate ne nje kafene te vogel ne nje nga ambjentet e universitetit. Filloi ta frekuentonte shpesh ate kafene dhe kjo aspak per kualitetin e kafes apo te tjerave qe servirishin aty, por per ate... Ishin floket e saj qe ne fillim i terhoqen vemendjen. Te gjate, te dendur... floke te verdhe qe dallgezonin mbi shpinen e saj.
Ai e veshtronte prej nje kendveshtrimi artistik duke u munduar te regjistronte ne memorie tiparet e saj. Syte i kishte larg njeri tjetrit dhe hunden pak si shume te ngritur, megjithate kombinuar me mollzat e faqeve dhe gojen e saj te plote, figura e saj ishte mjaft terheqese. Atij i pelqente bukuria e saj e pazakonte ndaj dhe ishte prej klienteve te rregullt ne kafenene me kot ne gjithe universitetin.

Gjithnje ishte mahnitur prej aftesise prej kameleoni te femrave per te ndryshuar. Nje dite sjellja dhe pamja e tyre shpreh pafajsi femijrore, nje dite tjeter erotizmi dhe pasioni qe transmeton qenia e tyre i ngjan vullkanit Taupo. Ne nje dite si kjo, e ndjeu veten te eksituar per te paren here prej muajsh. Ajo ishte inspirimi, ishte muza e tij. Ne gjoks i vloi nje nevoje urgjente per ta pikturuar, per te nxjerre prej saj te brendshmen femerore. Ju afrua thjesht.
Ai ishte artist dhe ajo i kishte terhequr vemendjen A mund te pozonte per nje portret? Edhe kur i permendi nje shume te hollash, syte e saj shprehnin akoma hezitim. Tek e fundit ai s’ishte vecse nje mashkull i huaj qe i qasej asaj me nje propozim. Ajo kerkoi ca dite kohe te mendohej. Ishte krejtesisht normale. Pas 4 diteve, pranimi i saj nuk e cuditi aspak.. instiktivisht e dinte qe dikur ajo do pranonte.

E pagezoi Zonja Blu. Duke e veshtruar pergjate seancave te pozimit ne ditet ne vazhdim, syte i hasen nje fare merzitje qe imazhi i saj mundohej ta fshinte. Mos ishte turp? Ndrojtje? Nga se? Nuk ishte aspak rehat dhe kjo dukej prej menyres se si pozonte. I duhej te fitonte besimin e saj. Aurola e te mos qenit rehat ishte mjaft e dukshme aq sa penetronte edhe punimin e tij.
Ne ndonje situate tjeter, ai me germa kapitale do ta kish titulluar gjendjen e saj Zonja ne Panikun Blu. Qetesia dhe qendrimi i saj i mbyllur, i hipnin nervat. Fliste rralle dhe kur fliste perdorte fjale nje rrokeshe. Heren e pare qe e pati prekur, ajo ja pati dhene vrapit drejt deres; reagim i padeshirueshem megjithate ai nuk e pati ndjere veten te ofenduar. Gjate diteve ne vazhdim dukej gjithnje e me qarte qe kjo grua ishte tmerresisht e lenduar e kjo ne nje te kaluar jo shume te larget.

Zakonisht ai punonte duke degjuar ndonjeren prej operave te Verdit ose nen tingujt e ndonje koncerti per violine. Nuk donte asgje vec muzikes dhe mendimeve te veta. Kesaj rradhe, cuditerisht ndjente nevojen per te folur, nevojen per ta kuptuar dhe per te larguar dhimbjen prej syve te saj. Teksa e pikturonte fliste pa u ndalur; pergjithesisht gjera pa rendesi.
A i kishte pelqyer asaj novela e fundit e John Smith? A nuk ishte kjo nje dite e bukur? Me kalimin e kohes ajo nisi te rilaksohej. Gezimi i tij s’kishte kufi kur ajo filloi t’i hapej. Nje dite ajo i tregoi deri ne me te dhimbshmin detal historine e saj. Nje baba abuziv dhe nje nene pijanece.. vite keqtrajtimi shpirtror e fizik. Gradualisht filloi te ndjeje se si dhimbja e saj kishte zene nje qoshe diku dhe se relacioni i tyre kishte marre nje dimension tjeter.

Javet ne vazhdim i ngjanin nje orgjie artistike. Penelit i kishin dale krahe dhe inspirimi i tij ishte ne majat me te larta. Megjithate ishte dicka qe ai e deshironte me teper se cdo gje tjeter; ta pikturonte ate nudo. Si t’ja kerkonte nje gje te atille? Do ta humbte besimin e fituar?
A nuk do mendonte qe ai gjthnje kishte pasur kete qellim prej dites se pare? Vendosi qe ta provoje; tek e fundit ai ishte artist; shpresonte qe ajo tashme kete e kish kuptuar. Ishte mengjes vere. Ai po pregatiste mjetet qe do i nevojiteshin ate dite kurse ajo po bente nje kafe. Si ne shtepi, ajo tashme e kishte mesuar apartamentin permendesh dhe ja tek po vinte me kafet ne dore. A mund ta pikturonte nudo? Me ne fund ja tha. Nje veshtrim i cuditshem zuri vend ne syte e saj blu. Qetesia qe mbuloi atmosferen ju duk si shekullore. Dikur ajo foli ngadale. Ku do deshironte te pozonte?

I pa goje me sy e shoqeroi se si ajo u vendos ne tufen e rrezeve qe hynin nga dritarja dhe qe i ngjanin drites se nje prozhektori te orientuar. Ishte vertet nje dite e nxehte vere dhe ajo ishte veshur ne perputhje me te. Nje bluze me menge te shkurtra, nje fund te holle deri ne gju dhe nje pale sandalle me rripa. I tha qe mund te zhvishej pas perdes aty prane, por ajo tashme e pati hequr bluzen.
Kishte veshur sutjena te bardha te pambukta. Aspak moderne, por tmerresisht ndjellese. Uli zinxhirin e pasem te fundit dhe ai ngadale perfundoi ne fund te kembeve te saj akoma ne sandale. Duke u munduar te zbertheje sandalet doli prej rrethit te formuar nga fundi i rene. Ja tek ishte e palevizur ne te mbathura dhe sutjena te bardha; aspak moderne por tmerresisht ndjellese. Shikonte drejt tij sikur donte t’i analizonte veshtrimin. Fjalet ishin larg. Gjuha sikur ju kishte ngjitur ne qiellze. E dinte qe duhet te ruante objektiviteti deri ne momentin kur ajo shkopsiti sutjenat dhe i la ato te binin. Gjithe jeten ai kish qene i vetmuar. Kishte ndjere nevoje vetem per vete dhe artin e tij. Oh .. here pas here kishte pasur dashnore, por ato gjithnje kishin qene sekondare.. as emrat nuk ja kujtonte. Te renit ne dashuri me modelen kurre nuk kishte qene dicka e planifikuar, por tashme kish ndodhur. Arsyeja sapo kishte mbyllur deren pas shpine.

U afrua. Ishte vetem disa centimetre larg saj. Ishte pak me i gjate e ajo e ngriti veshtrimin teksa ai uli koken. Buzet ju takuan ngadale nje here , dy here, tre here. E terhoqi drejt vetes e ata u bene nje. Ngadale e rrotulloi duke i puthur rrezen e veshit dhe duart e tij perfshine gjijte e saj te forte.
Ajo mbylli syte prej kenaqaise dhe i vuri pellembet mbi pellembet e tij. Lehte, mollezat i ferkuan thumbat dhe ai shijoi kenaqsisne e psheretimes se saj. Syte e artistit duhet ta shihnin, ta vezhgonin, te analizonin cdo linje, cdo thyerje, cdo forme e trajte te saj. E ngriti ne krahe drejt kanapese afer dritares.

Dielli luante kryq e terthor trupit te saj dhe ai nje cast e ndali frymen duke e soditur. Ngadale ja uli te mbathurat dhe buzeqeshi kur ajo instiktivisht u mbulua me duar. Butesisht ja largoi duart duke i lejuar syve te shijonin mrekulline e saj trupore. Gjinj te plote, bark i rrafshet, te kulminuar ne venbashkimin mes kofsheve te saj.
Gishterinjte rreshqiten poshte deri tek buklet ngjyre verdhe ne te kuqerremte. Goja i kishte kapur thumbin e saj te majte dhe me buze ja terhiqte lehte. Gishtat e gjeten shtegun ne vathen e mendafshte dhe ngadale nisen te levizin ne trajektore rrethore. Koha u ngadalsua. Asgje s’ishte me e rendesishme se ata te dy. Shpina ju harkua teksa renkoi emblel me fyt. Gishtat vazhdonin ta elektrizxonin trupin e saj tashme duke levizur ne brendesi te folese se saj te lagesht. Buzet ju bene me agresive dhe gjuha luante me thumbat e saj te forte. Gishti shtypi thelle ne te... Ai ja mbuloi gojen me gojen e vet teksa trupi isaj i nxehte u dridh prej orgazmes se forte. Zeri dhe ndjenja e saj, shprehur me klithma te mbytura ne gojen e tij gati sa nuk e cmendi.

Ai kish nevoje te shperthente, por duhet ta fiksonte ate moment ne kanavas. U ngrit me shpejtesi; ja lakoi krahet mbi koke duke ja pozicionuar trupin. Shija dhe aroma e saj e kishin ngarkuar me super emocione te cilat peneli i kish pritur prej kohesh.
Bukuria e saj ishte e pakapshme, por artin e tij e kish ngritur ne lartesi te reja. Zonja Blu ishte shderruar ne zjarr te dlire, te mendafshte. Transformimi ishte i plote. Ajo ishte kryevepra e tij qe ja kish rrembyer trupin dhe shpirtin. Bota e tij kish ndryshuar perfundimisht dhe mundesite ishin pa mbarim.

Eksperimenti

Telefoni ka personalitet, ndaj edhe une nuk mund ta injoroj asnjehere zilen, bile edhe kur nuk kam aspak deshire ti pergjigjem.
Gjithmone ata qe te marrin e bejne sepse kane nevoje per ty, por edhe pse e di kete eshte personaliteti i telefonit ai qe me shtyn ta ngre receptorin, ndersa imagjinata seleksionon ata te cilet mund te kene formuar numrin tend, mundesi te cilat reduktohen dalengadale teksa ti degjon zerin e folesit, e me pas meson emrin e tij.

Ngre receptorin dhe degjoj nje ze te panjohur deri atehere per mua, i cili shqipton nje emer krejt te huaj.
I keni rene gabim, nxitohem te them, dhe bej te ul receptorin, ndersa ne anen tjeter degjoj nje ulerime, "Mos e mbyll telefonin". Si?
"Me falni me se mund tju ndihmoj", them jo pa habi dhe pres te sqaroj sa me shpejte te jete e mundur situaten.
"Te lutem me degjo" thote zeri qe vjen nga ana tjeter,.
"Me se mund tju ndihmoj" pyes perseri, duke mos pasur nje pyetje me te mire per te bere.
"Ne dore kam nje pistolete, dhe dua te flas me dike. Nese e mbyll telefonin dije se do te behesh shkaktar i nje vetevrasjeje" tha ai me nje fryme, dhe heshti, ndersa une degjoj frymemarrjen e crregullt qe ndahej nga ulje ngritjet e diafragmes. Mu deshen disa sekonda per te kuptuar situaten ne te cilen ndodhesha. "Me falni zoteri, por une......" po perpiqesha ta nxirrja veten me takt, nga kjo mesele, por ai shpertheu " Mos e mbyll te lutem , mos e mbyll. Me duhet dikush qe te me degjoj."

Mire pra, po ju degjoj, por ju duhet te me premtoni se do ta hiqni pistoleten dhe do te perpiqeni te qetesoheni, ne rregull".
" Ne rregull " tha ai dhe dhe pasi psheretiu filloi te flase qete.
"Zoteri i nderuar, une quhem Martin, jam 33, dhe jam gati te kryej nje vrasje".
"Kam vendosur te vrase gruan e cila do te kthehet ne shtepi pas gjysem ore, dhe kam nevoje tja them kete dikujt tjeter. Nuk mund te prese i vetem ardhjen e saj, dhe dua ti ndaj me dike keto momente te renda." Si???
< "Mos e bej... pse... jo per hir te zotit therritini mendjes" nisa te ulerisja ne telefone, ndersa trupi me ishte dersitur nga ankthi e duart me dridheshin . Mese i bindur ai vazhdoi tani edhe me i qete., " nese e mbyllni telefonin, dhe perpiqeni te lajmeroni policine dijeni se une do te vras veten. Pastaj ata nuk do te kene kohe te identifikojne numrin qe ju ka marre, sepse asaj i kane mbetur edhe 24 minuta per tu kthyer nga puna."
Ai heshti, dhe po keshtu edhe une.
Cfare ju ka bere ajo qe meriton vdekjen arrita te pyes me zerin qe me dridhej ndersa ai kishte filluar te qante tashme.
“ Ajo me tradheton, ajo nuk me ka dashur kurre, bile jo vetem kaq, por ajo nuk me honeps dot, me neverit.
Nuk mund ta duroj dot me shperfilljen e saj, dhe bisedat e saj te gjata telefonike me te dashurit e saj, bile edhe ne pranine time. Ajo eshte kaq egoiste, sa nuk mendon as per femijet tane, per familjen tone.
Familjen tone, ne fakt nuk kemi pasur kurre nje familje. Kjo e jona vetem familje nuk ka qene.
Nuk mund te pretendoj me sikur gjithcka eshte ne rregull, jo zoteri tani me duhet ti jap fund te gjithe kesaj gjenedjeje mbytese. Asaj i kane mbetur vetem 18 minuta jete. Une jam mese i vendosur dhe gjithcka kerkoj nga ju eshte te qendroni me mua keto 18 minuta, dhe nese nuk mund ta kuptoni dhimbjen time, ju lutem vetem degjojeni ate” fliste ai me ofshama, ndersa zeri vinte gjithmone e me i sigurte.

Me duhet te merrja situaten ne dore.
Martin, me degjo Martin, te lutem me degjo me kujdes, perqendrohu dhe perpiqu te kuptosh rendesine e ketyre qe po te them. Ti nuk duhet ti japesh fund jetes tende, ti duhet ta lesh ate qe te vazhdoje rrugen e saj. Ajo nuk te perket me ty, dhe ne fakt asnjehere nuk te ka perkitur ty, atehere pse duhet ta vrasesh kaq shume mendjen. Pastaj po femijet e tu Martin.
Ti nuk do qe ata te perfundojne ne dyert e ndonje jetimoreje, ti nuk do te doje tu shkaterroje jeten atyre. Mendohu Martin per hir te zotit. Ndiz nje cigare dhe leri gjerat te rrjedhin. Nese ti e vret tet shoqe jam i sigurte se femijet e tu nuk do te ta falin kurre. Mos ja u shkatarro jeten me idene se jane pjelle e nje babai vrases.”
Gjate gjithe kesaj kohe ai kishte heshtur dhe une isha bere me i sigurte ne ato qe thoja. Kisha pershtypjen se dicka kisha filluar te ndryshoja me fjalet e mija. Po une duhet ta bindja ate qe te mos bente ate qe kishte ndermend te bente, dhe une kisha forca, edhe pse tashme goja me ishte thare, trupi me ishte mbuluar me djerse e zemra me rrihte si e terbuar per te cuar oksigjen ne trurin tim, i cili duhet te mendonte shpejte, te projektonte argumenta e tja servirte personit te panjohur i cili ne anen tjeter te receptorit me nje pistolete ne dore mendonte te ekzekutonte nenen e femijeve te tij. Pashe oren ne murin e dhomes sime, dhe mua me kishin mbetur edhe 13 minuta per ta bindur.

“ Ah femijet e mij “ filloje te qaje ai serish me ofshama.
“Po Martin femijet e tu, mendo per ta, per te ardhmen e tyre. Ne fund te fundit ti ke femijet e tu, ata nje dite do ta kuptojne sakrificen qe ti ke bere per ta duke mbajtur mbi shpine peshen e kesaj martese, e duke kapercyer padrejtesine qe te eshte bere”.
Teksa po shikoja efektin qe po benin tek ai femijet, vendosa ti meshoj me teper ketij argumenti.
Martin po me degjon, aty je martin, martin me fol.
Ne anen tjeter te receptorit degjohej vetem nje ngasherim qe te kepuste shpirtin. Martin nese nuk me pergjigjesh do ta mbyll telefonin, me degjon.
Jooooooo.
Mos e mbyll telefonin bertiti ai, mos e mbyll telefonin. Asaj i kane mbetur edhe 4 minuta, rri me mua edhe keto kater minuta.

Dreq shava. Kisha shkaterruar gjithcka me kete kercinimin qe i kisha bere. Ishim kthyer perseri tek fillimi i bisedes tone, me duhet tja filloje nga e para, ndersa akrepat e ores ne dhomen time, nuk kishin nevoje te mbusheshin me fryme.

Mire pra Martin, ashtu bej.
Vrite gruan tende Martin, vrite.
Godite ne lule te ballit.
Pastaj policia do te te veri prangat dhe pas nje procesi banal i cili do te shoqerohet me artikuj te gazetave lokale, ku ti do te marresh te gjitha epitetet qe mendja e mbrapsht e nje gazetari mund te sajoje do te te hedhin ne burg per te pakten 18 vjet .
Kur te dalesh vajza jote do te kete perfunduar kushedi se ne c'rruge, e djali juaj nese keni nje te tille do te jete bere nje narkoman i rregullt. Bile fati mund ta sjelli qe ju te dy mund te ndani te njejten qeli, pasi nje dite te bukur edhe ai do te perfundoj ne burg, e perse sepse i jati i tij nuk ishte asnjehere aty per ti qenduar prane. Me e mira qe mund tu ndodhi femijeve te tu eshte qe te perfundojne ne duart e ndonje edukatori pedofil i cili.....”
Mjaft, mjaft mjaft, u degjua zeri i tij nga ana tjeter i telefonit.
Dhe ai perseri qau. Ora ishte fiks.
Koha ime kishte mbaruar, e bashke me te edhe fuqite e mia. Bebet e syve me ishin zvogeluar ne maksimum, qimet me ishin gritur perpjete ndersa tere shpina me ishte rrenqethur, fyti me ishte thare aq sa edhe per tu percjelle nuk mund te percillesha.

Befas nga ana tjeter e receptorit u degjua nje zile.
Ajo erdhi tha ai, dhe u ngrit per ti hapur deren, ndersa telefonin nuk e mbylli.
Une arrita te degjoja nje ze gruaje, pastaj nje ze burri. Nga ana tjeter tonet ngriheshin, dhe ishte e kuptueshme qe dicka do te shperthente.
Pastaj degjova nje klithme, dicka qe po thyhej, nje krisme, dhe heshtje.
Mossssss, mos ,cfare bere, cfare bere, fillova te bertas nga ana tjeter e receptorit ndersa ne menyre te pavetedijshme kisha shperthyer ne te qara edhe une.
Me siguri ai e kishte e vrare.
Fuqi prere kisha leshuar ne gjunje receptorin kisha shtrenguar fort temthat dhe vec ngashereja.
Nderkohe qe nga ana tjeter e telefonit fillova te degjoj nje ze qe insistonte ne Alot e saja.
Alo, cndodhi aty, pse e bere kete, thashe, ndersa u habita tek degjoja qe zeri nga ana tjeter e telefonit ishte zeri i nje femre.
Alo zoti Levicki, si ndiheni zoti Levicki, degjohej zeri i gruas nga ana tjeter. Nga e dinte ajo emrin tim, pyeta veten, mos e kishte vrare ajo ate.
Cfare po ndodh aty, arrita te pyes. Zoti levicki, qetesohuni, ketu nuk ka ndodhur asgje per tu shqetesuar.
Une jam Bridget Nelson, dr pro ne universitetin e Oxfordit, ne shkencen e psikologjise, dhe e gjitha kjo ishte vetem nje eksperiment per te pare se sa indiferente jane njerzit ndaj fenomenit te krimit ne familje. Emri juaj u seleksionua nga grupi qe u mor me kete eksperiment, dhe ne ju kerkojme falje per ndonje shqetesim qe mund te kemi shkaktuar.
Kisha mbetur pa fjale.
Zonja Nelson, e vazhdoi edhe per pak sekonda ligjeraten e saj e cila ishte e mbushur me nje mirsjellje te ndyre, dhe pasi me uroi diten e mire, uli receptorin e telefonit.
Piuuuuuuuuuuuuuuuuu.

Te vdesesh i lumtur

Nena eshte e lumtur.
Nena betohet qe eshte e lumtur.
Nena duket e lumtur.
Motra ime, mendohet dhe nuk gjen asnje arsye per te mos qene e lumtur, sepse duhet te kesh nje arsye per te mos qene i lumtur.
Gjithesesi, motra nuk jeton me ne. Ajo ka familjen e saj, nje familje te vogel qe duket kaq padyshueshmerisht e lumtur. Heyyyyyyyy ne jemi te lumtur.

Femijet i kam te mire, jane shume te degjueshem, punetore, dhe mjaft te bindur, fillon nena deklamimin e lumturise se saj sa here qe miqte vijne te na takojne.
Ata pohojne heshturazi me koke, shikojne nenen ne sy, e cila merr edhe me teper kurajo nga heshtja e tyre per te vazhduar me tej.
Jemi rehat, shyqyr zotit nuk kemi asnje problem.
Se une per dy muaj dal ne pension, dhe me ato para qe do te marr sigurisht qe do te mbyll shume halle, se qe thua ti shtepi pa halle nuk ka, por ne fakt ne jetojme mire.
Se ja, ne kemi nje shtepi te madhe, djali eshte ne pune, dhe ...... mysafiret aprovojne me koke, ndersa nena u afron filxhanin e kafese.... dhe perpiqet te vazhdoje aty ku e ka lene, por sdi te vazhdoje.
Nena s'di te vazhdoje. Nenes i mbesin fjalet ne fyt dhe te mendosh qe i ka thene qindra here keto fjale.
Nuk eshte e lehte te flasesh per lumturine mendoj une, qe jam gati te vazhdoj aty ku e la fjalen nena, por ajo e gjen fjalen shpejte, dhe rifillon nga e para.
Nena eshte e bindur qe eshte e lumtur, madje ajo betohet per kete.
Miqte pyesin, shpesh jane edhe ciniker te medhenje, bile keqedashes, por gruaja eshte stoike, asaj i duhet te mbroje lumturine e saj, i duhet te flasi per te, sepse ne fakt te ben te ndihesh i lumtur kur flet per lumturine.

Se keni provuar??? Nganjehere kur e shikon se ata nuk jane aq te vemendshem ndaj lumturise sone, tregimi i saj fiton nje ritem tmerresisht te frikshem, ajo e kap per krahu biseduesin e saj, dhe kerkon kaq paturpesisht ta degjojne dhe rifillon rrefimin e lumturise.
Pikerisht atehere kur lexon ndonje shenje mosbesimi ne mimikat e tyre, nena kembengul, ngre zerin, imponohet, e nganjehere perlotet nga lumturia.
Ata duhet te binden qe ne jemi te lumtur, mendon nena me vete, dhe nuk mposhtet per asnje cast.

Ne nuk vuajme nga asnje semundje, kemi bollek, ne kemi kaq shume dashuri e dhembshuri per njeri tjetrin, nuk zihemi kurre, nuk bertasim, respektojme mendimet e njeri tjetrit, jetojme me harmoni, numeron nena arsyet e lumturise se vet ndersa miqte bejne sikur kenaqen edhe ata.

Por jemi vetem ne te dy, une dhe nena.
Kur nena shikon habi a mosbesim ne fytyren e degjuesit, mbushet me fryme, dhe behet gati per tja filluar nga e para, pergatitet per te fituar betejen e lumturise, por pikerisht atehere, qellon qe ata te ngrihen gjithe miresjellje, buzeqeshin, dhe thone se ka ardhur koha te ikin.
Nena ndihet ligesht, buzeqesh, pershendet, shtyn deren, mbetet vetem.
E deshperon e gjitha kjo, por ajo nuk jepet.
Tani s'eshte askush qe ajo te bind se jemi te lumtur.
Une e di qe jemi te lumtur, e kam degjuar qindra here rrefimin e nenes, dhe normalisht e kam besuar ate.

Kush me mire se nena e di se kur duhet te jesh i lumtur. Nuk eshte koha per te qene i trishtuar.
Nena shkon ne dhomen e saj, mbyll deren, dhe mbase mendon arsye te tjera per te bindur ata per lumturine tone, a mbase edhe per tu vetbindur edhe me teper.
Nena perpiqet te fitoje betejen e lumturise.
Ajo del rralle nga dhoma.
Qendron brenda saj, qan shpesh dhe shpesh qesh, e mbase eshte e cmendur. Po une nuk duhet te guxoj ta dyshoj nje gje te tille e jo me ta mendoj ate. Nena nuk mund te cmendet.
Ajo eshte e lumtur.

Kishte dite qe nena nuk dilte nga dhoma.
Nuk vinte ne goje pothuajse asgje, madje edhe kafe nuk kerkonte.
Nje mbremje, vendosa ti coja dicka per te ngrene. Hapa deren dhe pashe se nena kishte varur veten.
Perballja me vdekjen te mpin, dhe pyetja e pare qe te kercen ne koke, eshte po tani, cfare tani, c'duhet te bej.
Marr telefonin, me duart qe me dridhen formoj numrin e motres, ndersa trupi i nenes lukendet nga nje fllad qe ka filluar te fryje nga dritarja e hapur e dhomes.
Nga ana tjeter e telefonit ka zhurma, motra bertet, degjohet nje e qare femije. Nena vari veten, them me gjysem zeri, por motra nuk arrin te me degjoje, ajo pyet perseri, cfare, cfare po thua, nuk arrij te degjoj, pastaj kerkon qe femija te pushoje, une i flas kesaj here me ze me te larte, nena eshte varur, por ajo e ka te veshtire te me kuptoje, dhe perseri thote cfare, kesaj here edhe me forte me sa kam ne koke uleras, NENA KA VRARE VETEEEEEEN, por nuk eshte nevoja te bertas, zhurma ka mbaruar dhe motra e degjon mire se cfare po them.
Ka vrare veten perserit ajo, pastaj degjohet nje klithme, perseri zhurme dhe e qara e femijes. Mbyll telefonin, ndersa nena ende e varur duket sikur me perqesh.
E urrej nenen per kete qe beri.
Motra vjen, ajo qan, dridhet e tera, ndersa bashkeshorti i saj me ndihmon ta ulim trupin.

Eshte e pamundur ta kepusesh litarin. Te vdekurit jane shume te rende.
Tani duhet te lajmerojme te afermit.
Eshte vone, eshte mbase 2 e mengjesit, dhe kane ardhur disa gra, kusherirat tona.
Kane shtrire trupin e nenes mbi shtrat, por ende nuk ka filluar vaji. Grate presin.
E qara ka kohen e vet.
Cdo gje ka kohen e vet ne nje vdekje.
Duket si nje skenar i pergatitur mire, ku ty te qellon te jesh personazhi kryesor.
Fjalet, shprehjet gjithcka qe thua, duhet ti mendosh shume mire, sepse cdo gje duhet bere sic e duhet, duhen ndjekur rregullat e zakonet qe te respektohet i vdekuri deri ne fund.

Ne kete show une jam ai qe performoj dhimbjen, marr ne telefon kusherinjte e mi te larget, dhe plot dhimbje e solemnitet u them se NENA NA LA.
Ata preken, madje nganjehere edhe me shume se mua qe e kam nene, pyesin per varrimin dhe hollesira te tjera, mbyllin telefonin, dhe pastaj nuk degjoj me asgje.
Trupi eshte ne mes te dhomes, te gjithe jane thirrur dhe pritet vetem ardhja e tyre.
Gjithcka eshte gati.
Tani ato mund te qajne.
Grate fillojne te qajne, shperthen kuja, ulerimat, lot, jarge dhe qurra, shami te shtrydhura, ndersa trupi i nenes ka filluar te vije ere.
Ne dhomen e burrave ka cigare, fytyra serioze, dhe trafik fjalesh.
Njerez qe s'jane pare prej kohesh shtrengojne duart, flasin me ze te ulet, ndersa une plotesisht vetem ne vendin tim shtregoj duart, fiksoj fytyrat e panjohura, tregoj pafundesisht se si kishte ndodhur gjithcka.
Ata tundin koken, pshertijne, bejne komente.
Po c'eshte jeta : thote dikush.
Genjeshter eshte, ja pret dikush tjeter.
Shumica aprovojne me koke, aprovoj dhe une.
Pastaj vijne disa te tjeter, zene vend heshtur pasi kane rrokur duart e mua e kane peshperire dicka qe s'arrij ta kuptoj, psheretijne dhe ai me plaku thote: Te past lent uraten, po si ndodhi, dhe mua me duhet te tregoj per te 100 here historine, me te njejtat fjale, duke i qendruar besnik rrefimit. Ehhhh mos u merzit mor bir se i ka jeta keto te keqija, se ja qe thua ti mua me kane vdekur 2 djem.

Po zoti me mbajti mend e krese, se thashe se u cmenda. Po ja ku jam.
Mjere ai qe iken thote dikush tjeter- se i gjalli ben derman.
Epo nuk thone kot qe zoti ja dha dhembjen gurit e guri plasi, ja dha pemes e pema u tha, ja dha robit, e robi e mbajti.
Ashtu eshte thote dikush tjeter, te gjithe aprovojne , aprovoj dhe une.
Kafe, tym cigare, zhurme, dhe nuk mundem te mendoj per nenen.
Nuk kam kohe as te mbyll syte.
Duhet te interpretosh, ti bindesh zakoneve.
Grate matane pergjojne te vdekuren, here pas here qajne, pastaj fjalosen mes tyresh dhe duket se harrojne per pak qe ne mes te dhomes eshte trupi i nenes.
Ndersa une nuk mund ta kujtoj dot nenen.
Ajo duket e larget. Vdekja i ben njerzit te larget, me te larget se lumturine.
Nena vari veten.
Ne mesdite e varrosem. Ne mbremje krejt i vetem u ula ne karrigen e saj, dhe u perpoqa ta sillja ndermend.
U perpoqa te gjeja nje arsye per te kuptuar pse e kishte vrare nena veten, por nuk munda sepse ajo me ishte dukur e lumtur.
Po po, me ishte betuar se ishte e lumtur. Nena kishte qene gjithmone e lumtur. Atehere nuk kisha pse vazhdoja te dyshoja akoma.
Gjithcka ishte e qarte.
Ajo e kishte bere nga lumturia......

I HUAJI

Gjithcka kishte ndodhur disa qindra vjet e pare, kur mbi trupin e trashe te turbullt te lumit femijët kishin pare të pluskonte nje kufome. Me pas peshkataret e nxorren ne breg.
Dhe sic ndodh zakonisht rreth kufomes u mblodhen ne fillim nje grumbull i madh njerzish dhe me pas mizash.
Pasi nuk kishte mbetur me asnje ne fshat pa e pare trupin e tij që ashtu i rrudhur nga ujet dukej si fik i tejpjekur te gjithe kishin pohuar se i mbyturi nuk ishte i fshatit te tyre.

Askush nuk e njihte.
Fshati kishte filluar te ziente.
Te gjithe flisnin per trupin e panjohur qe lumi kishte sjelle, ndersa parandjenja se kjo ishte nje histori qe do te perfundonte keq e kishin bere edhe me te zhurmshme lumnajen e fjaleve.
Ne fillim te gjithe flisnin per ATE, pastaj per te mos e lene pa emer, duke mos ditur si ta therrisnin, ata e ‘pagezuan’, trupin pa jete, pikerisht buze lumit qe i kishte marre jeten, me emrin I HUAJI.
Te gjithe menduan se gjeja me me mend qe duhej bere ishte te pyesnin njehere ne zonen perreth per ndonje te humbur, dhe ashtu u be. Disa korriere ua hipen kuajve dhe nuk lane pellmbe pa shkelur, kaluan lumin, pyllin dhe malin, dhe pyeten ne cdo fshat, pyeten cdo shtegtar, cdo karvan qe ndeshen, dhe ne mengjes u kthyen duke thene se ai I HUAJI, nuk mungonte askund. Askush nuk e kerkonte ate. Meqenese jetonin ne kohe te trazuara nuk ishte me mend te mbanin nje kufome te pavarrosur, pasi sipas supersticiozeve ‘i vdekuri qe sorrollotat shume ne kete dynja, do shoke’, keshtu qe te gjithe rane ne nje mendje qe ta kallnin ne dhe’.
Pleqte e fshatit thane se do te ishte me mend qe ta varrosnin trupin diku buze rruges, keshtu qe te gjithe ata qe hynin ne fshat do ta kujtoni ate dhe fatin e tij te zi, dhe ai i cili nuk kishte njeri per ta nderuar ne ate zone, do te mbetej gjithmone ne mendjet e tyre. Ne fakt asokohe te vdekurit i varrosnin ne oborret e shtepive, keshtu qe fshatçe u vendos se vendi me i pershtatshem ishte nje shesh buze e rruges ne hyrje te fshatit. Dhe ashtu bene.
Ne funeralin e TE HUAJIT moren pjese pothuajse te gjithe. Ngaqe nuk e dinin besimin e tij nuk thirren as priftin dhe as hoxhen, por thjeshte e futen ne nje arke druri, hodhen mbi te lule, dhe pastaj e mbuluan me dhe. Ne koken e varrit vune nje gur te madh ku ishin gdhendur fjalet ‘Ketu prehet i HUAJI’. Pati nga ata qe sygjeruan se ai ishte rreth te 60-ve, por uji i lumit ja kishte rrudhur fytyren dhe nuk mund te thuhej asgje e sakte, keshtu qe vendosen te mos e shenonin moshen. Ate mbremje ra shi.
Shi ra edhe diten tjeter, pastaj nje jave rresht beri kohe e mire. Njerzit ashtu sic ndodh zaskonisht folen edhe disa dite per te,....... per te dhe per shiun, pastaj gjithcka u mbulua nga e perditshmja dhe vetem guri, ku s'ish shenuar as emer e as moshe, ne buze te rruges u kujtonte atyre qe hynin ne fshat, se aty ishte varrosur nje njeri qe nuk dihej se kush kishte qene, nje fatzi, nje i HUAJ. Kjo i bente ata te ndalonin, te afroheshin prane varrit te tij e te pinin nje cigare ne heshtje a pushonin nje cope here ne shenje respekti, per te nderuar kujtimin e atij qe dikur qe dikush, por qe tani, ishte I HUAJI. Me kalimin e kohes kjo u kthye ne zakon, njerzit nuk hynin e dilnin nga fshati pa ndaluar me pare tek varri i tij. Zera thonin se nese nuk ndaloje, te shkonte rruga ters, pastaj ata qe nuk kishin mese te merreshin te jepnin edhe shembuj per te ta bere me te besueshme. Ja thoshte dikush, Hyseni, i biri, i Cane doracit, shkoi te kerkonte nuse, dhe nuk ndaloi ne varrin e te huajit dhe rruges i vodhen kalin e çkishte me vete. Edhe Sofoja diten e dasmes nuk shkoi ne varrin e te huajit dhe sot e 13 vjet qe eshte martuar nuk ka femije.
Shembujt ishin te pafund, aq sa nje dite dikush tha se kishte pare ne enderr TE HUAJIN dhe kishte folur me te, madje ky i kishte thene se varri i tij ishte nje vend i shenjte. Keshtu qe aty ndertuan nje kuvli te vogel guri ku ndiznin gjithmone fitila te lyer me vaj.
Vitet rrodhen shpejte si ujet e lumit qe kishte sjelle trupin e te huajit ne fshat. Ne fakt kishin kaluar disa qindra vjete, luftrat kishin mbaruar, e shteti ishte bere i popullit.

Keshtu nje dite te bukur, nje i deleguar i partise erdhi ne fshat, dhe pasi pa varrin e te huajit, dic bisedoi me kryetarin e kooperatives. Nuk kaloi nje muaj dhe ne vend te kuvlise se grute, bri varrit u ndertua nje lapidar, per te nderuar kujtimin e partizanit te panjohur, qe ishte vrare gjate luftes. Madje nje i derguar nga komiteti preu shiritin e perurimit. Pati nga ata qe thane se varri nuk kishte te bente fare me partizanet, ai kishte qene aty prej qekur smbahej mend, dhe se puna e lapidarit ishte nje pretekst per te prishur vendin e mire. Por partia i dinte gjerat ca me mire, dhe keta qe flisnin lart e poshte u shpallen armiq. Keshtu qe pas nje demaskimi publik ne qender te fshatit ‘armiqte’ i hypen ne ca xhipe dhe per ta nuk u degjua me prej kohesh.

Ca nga frika e ca nga skleroza, ate me pleqte qe e dinin te verteten mbi varrin buze rruges, heshten dhe e ngarkuan ate bashke me mekatet e kesaj bote per ne boten tjeter. Keshtu cdo 5 maj, per 45 vjet rresht pionieret vendosnin lule e benin homazhe ne kujtim te atij, Te HUAJIT, ndersa lapidari i ndertuar me mermer te lire hidhte hije, mbi gurin ku shume vite me pare ishte shkruar ‘Ketu prehet i huaji’. Pas renies se komunizmit, ca nga makuteria e ca nga urrjetja fshataret i zhvaten pllakat e mermerit te lapidarit i cili ashtu i zhveshur ,ngjante si nje dordolec i lavdise se dikurshme, ndersa guri i varrit te vjeter qe deri atehere kishte qendruar i fshehur pas tij, u shfaq edhe me i mistershem. Tani gjithe cmund te degjoje per te ishte vetem se aty dikur kishte qene nje vend i mire, dhe i varrosuri na paskesh qene nje njeri i perendsie.
Te paret qe e rradhiten te huajin ne rradhet e fese se tyre ishin bektashinjte qe kerkonin te ndertonin nje teqe mbi varrin e tij, por ja qe kjo solli zemerimin katolikeve dhe ortodokseve që pretendonin se ai u perkiste besimeve te tyre. Te njejten gje pretendonin edhe muslimanet që thoshin se i huaji na paskesh qene nje hoxhe me emer ne krahine qe kishte vdekur ndersa luftonte me shejtanin Por populli kishte historite e tija.
Ne to I HUAJI here dilte si nje kurbetli qe e kishin grabitur e vrare e here si nje komit qe e kishin prere ne bese, here si nje kacak i vrare ne pusi e here si nje vella i vrare nga vellai. Te tjere betoheshin se varri qindra vjecar ishte i nje trimi te bukur qe ishte vrare nga shoku i ngushte pasi te dy kishin rene ne dashuri me te njejten vazje. Sa shume histori fliteshin per varrin e tij, te gjithe te bukura, te gjithe rrenqethese, dhe te gjithe thoshin se ai kishte qene i pashem, dhe kishte pasur nje vdekje tragjike. Ne fshat madje kishin bere edhe kenge per te. Kenge qe kendohej ne dasma, e ne sebepe, madje nganjehere shoqeroheshin edhe nga perlotje, qurravitje e nostalgji kolektive.
Historiane me emer iu perveshen punes per te bere te nxjerre te verteten ne shesh, dhe pasi mblodhen gojdhenat qe qarkullonin ne karahine, pozicionin e varrit, simbolet qe e zbukuronin, stilin e gdhendjes se mbishkrimit botuan dhjetra studime per figuren historike te te Huajit, ku ai here u quajt Komiti Selam e here kacaku Seit, here dashnori Ashik, e here rebeli Mezan.
Shume shpejte varri, tani disa qindra vjecar u fut ne guiden turistike te krahines dhe renditej menjehre pas nje shpelle te lashte dhe pas nje burimi me uje te rralle. Madje ne librin turistik fotografia e gurit te gdhendur shoqerohej nga nje histori me data dhe emra konkrete qe shfaqnin fakte te pakundershtueshme per prejardhjen e tij, per vendin e rendesishem qe ai zinte ne historine e kranines dhe popullit, dhe per te shkuaren e ndritur te kombit
Keshtu historia bente veten, si nje fill i padukshem, endej ne data, emra dhe ngjarje qe mbase rastesisht qellonin te kishin lidhje me njera tjetren, duke krijuar ngrehinen mitit, qe deri tani njihej si I HUAJI por qe kishte ardhur koha te kishte nje emer.
Historise i duhej miti dhe mitit i duhej nje emer.
Por asnjehere, askush, qofte edhe per nje moment te vetem, nuk kishte menduar se i huaji mund te kishte qene ndonje çoban plak, qe kishte rreshkitur ne lume ndersa permirrej, a ndonje prift qe e ishte rrezuar nga kurrizi i kalit, ndonje endacak qe kishte vdekur nga cmenduria, a ndonje .......
Nuk kishte mundesi te kishte qene keshtu. Kete mund ta mendonin vetem njerzit me mungese imagjinate, ata qe nuk besonin ne vlerat e kombit.
Pastaj nje ngjarje kaq banale nuk do te meritonte nje varr aq te vjeter dhe nje mbishkrim kaq domethenes si ‘Ketu prehet I HUAJI’.


*HISTORI E VERTETE *

D U B L E

Nje burre i moshuar rreth te 70-ve capitet ne bulevardin kryesor duke u lekundur sa majtas djathtas e duke u mbeshtetur mbi nje bastun.
Ne te ecuren e tij ka klas. Ne gishtin tregues ka nje unaze te rende floriri, me nje gur te cmuar. Ne goje ka nje proteze te arte, e jaken e kemishes e ka te bardhe si floket.
Fytyra e rruar shkelqen.
Me pak fjale ne te gjithe qenien e tij te ngjall respekt.
Po shkon ne varrimin e princeshes, por nuk eshte i trishtuar. Sec ka nje buzeqeshje te pakuptimte ne fytyren e tij, ashtu si veshtrimi i tij i perhumbur.
Ai shikon sa majtas djathtas e nga gjithe ajo levizje qe zbehte rreflektohet ne syte e tij te turbullt, ai shkeput imazhe te cilat i perpunon ne mendjen e tij.
Fytyra nuk i ndryshon asnje grime. Perpara tij kalon nje vajze e re, e bukur e hijshme. E flladit me parfumin e saj me rini e hijeshi.
I dridhen gjunjet.
Ajo doren vendos mbi bark dhe fytyres i jep nje shprehje qe tregon nje fare bezdie. Plaku i buzeqesh, edhe pse ajo nuk e ve re. I eshte fryre barku e i dhemb ngaqe i kane ardhur ato, mendon- dhe tund koken plot bindje.
Pastaj peshtyn ne ane dhe peshperit dicka per mendjen e tij te mbrapshte. Rrugen vazhdon per tek Hotel Dajti, aty edhe ku zhvillohet ceremonia e Princeshes Suzane.
E gjithe kjo levizje ne rruge nuk e shqeteson aspak ate. Vetem e shtyn te mbledh mendime per te kaluar naten e pagjume. Nje lyps i del papritur perpara, i kerkon lemoshe, dhe kur has ne indiferentizmin e tij fillon ti puth doren.
Atehere ai ndalon, fut doren ne xhep dhe dic i jep.
Hoxha po therret Ezanin.
Dy te huaj shajne nder dhemb vapen , dhe pijne uje nga bidonat e medhenj. Ne nje kabine telefonike nje cift puthet, ndersa nje moshatar i tij mbledh ne rruge stikat qe kane rene nga pishat qe shtrihen ne te dyja anet e bulevardit. Ai ngazellehet.

I shkelqejne syte, kur perballet me nje grua rreth 10 vjet me te re se vetja. Kthen koken dhe ben te thote dicka. Mbase ka deshire per ta thirrur me nje emer, por serish qesh, dhe vazhdon rrugen.
Perpara Hotel dajti eshte mbledhur ajo qe mbahet per aristokracia e vendit. Gra te rregjuara qe nuk u ka mbetur asgje nga bukuria dikur teper e perfolur. Hankot e veshura me te zeza qe i kane gushet e mbuluar me gjerdane te rende ari, te dala jashte mode, qe kushedi nga c'sunduk i kane nxjerre. Ato flasin me njera tjetren, fshijne fytyrat e shukosura e te rrudhura me shamite e shukosura e te rrudhura, qe mbajne ne duart e shukosura e te rrudhura. Gjithcka identike.
Plaku qendron ne hyrjen e hotelit. Pershendet zoterinjte me borsalina, me syze te arta e me fytyra te ngrira. Nuk ngjitet ne holl aty ku shtrihet trupi i princeshes, por qendron ne hyrjen e tij dhe vetem buzeqesh.
Ai tund koken dhe shikon rrobat e grisura te lypsit, pastaj qiellin. Po nderojne princeshen, e shume nga ata nuk e dine si quhet. Syte e turbullt i perloten.

Hajdari dhe Gjykatesi

Ishte nje her nje burr....e kishte emrin Hajdar, dhekishte pasur nje grua ....
Gjykatsi e akuzonte Hajdarin per vrasjen e gruas,dhe e pyeti:
Pse vrave gruan e jo dashnorin e saj?
Po mos te kisha vrar gruan ateher me binte ti vrisja nga nje dashnor ne dit....

Avokati dhe Parajsa

Nje avokat vdiq dhe shkoi ne parajse, por para se te kalonte deren i doli para Shen Pjetri dhe e pyeti: Cfare te mirash keni bere ju kur ishit gjalle qe doni te hyni ne parajse?
Avokati u mendua sa u mendua dhe i tha: Po ja para dy javesh une i dhashe 25 cent nje lypsi.
Shen Pjetri pyeti shen Gabrielin eshte e vertete kjo apo jo? Shen Gabrieli pasi e verifikoi i tha po eshte e vertete.
Atehere shen Pjetri i thote avokatit: Kjo nuk mjafton cfare ke bere tjeter te mire?. Avokati po mendohej akoma dhe me ne fund i thote: Po para dy vjetesh une i dhashe nje lypsi tjeter 25 cent.
Prape shen Pjetri pyet Gabrielin eshte e vertete apo jo. Shen Gabrieli e verifikoi dhe doli se ishte e vertete.
Atehere shen Pjetri pyet me ze te ulet Gabrielin cfare do bejme me kete?. Dhe Shen Gabrieli i thote: Ktheja mbrapsh ato 50 cent dhe dergoje ne ferr.

Sulmuesi i kombetares

Ishte nje ndeshje e madhe. Pjesa e pare per shqiperine perfundoi keq. Sulmuesi yne i qendres doli gjate gjith kohes huq.
Ne dhomat e zhveshjes ai filloi te shante albitrin me lloj lloj fjalesh: "Albitur i shitur,etj" Me pas tha se do ti gjuante nje shqelm tek bolet.
Trajneri e degjoi dhe i tha: "KAm frike se edhe shqelmi do te shkoje huq"

Kamarieri

Shkon nje burre ne kafene dhe ulet ne nje tavoline.Kamarieri e shikon dhe afrohet e i thote:cfare do te merrni?
Ai pergjigjet,nje kafe dhe nje teke ponç.Mbaron se piri dhe i therret kamarierit te mbaje llogarine.Merr disa lek te holla dhe ja hedh ne toke.Kamarieri i nevrikosur mbledh leket.Te nesermen vjen prap dhe porosit perseri nje kafe dhe nje teke ponç dhe kur mbaron i therret kamarierit e ja hedh ne toke leket e holla te llogarise.Kamarieri i mbledh perseri.
Te nesermen burri hyn si zakonisht dhe porosit te njejtat gjera.Kur mbaron per çudi i jep kamarierit nje kartmonedhe.
Kamarieri i gezuar merr nga portofoli leke te holla per reston dhe ja hedh ne toke duke qeshur.Burri e shikon nje here pastaj i thote:me ato leke bej nje kafe dhe nje teke ponç tjeter!

Gruaja dhe Celulari

nje burre del ne pazar dhe blen nje celular dhe shkon ne shtepi tek gruaja e tij, dhe mendon ti bej asaj nje loje.. futet ne banjo dhe me celularin e tij i bie numuri shtepise dhe me nje ze te ndryshuar i thote gruas se ti..
- alo he shpirt si ja kalove sot....
oh mire shume mire i pergjigjet ajo
(burri)-po he mi do dalim sonte...
(gruaja)- po shpirt po, por ik tani se kam ate budallain tek banja flasim me vone.

Tradhtia

Tre burra po bisedonin per grate e tyre qe i tradhetonin.

I pari thote:
- Gruaja ime me tradheton me nje murator.
- Po nga e kuptove?
- Kam gjetur llac poshte krevatit.

I dyti thote:
- Gruaja ime me tradheton me nje marangoz.
- Po nga e kuptove?
- Kam gjetur tallash poshte krevatit.

Me ne fund i treti hidhet e thote:
- Gruaja ime me tradheton me nje dash.
- Po nga kuptove?
- Gjeta nje bari poshte krevatit!

Mundesia e humbur

Nga nje ndermarje, po shkonin ne ekskursion ne nje pike turistike malore.
Burrat kishin marre edhe grate me vete. Udhetimi u be me dy autobuza, ne te parin hipen grate dhe ne te dytin burrat.
Ne nje kthese autobuzi me grate u permbys. Kur mberriti autobuzi me burrat ata zbriten nga makina dhe filluan te qajne.
Njeri prej tyre filloi te ulurinte me te madhe, te tjeret i thane:

- Po ti cke qe ulurin? Ti ske as gruan ne makine.
- Por prandaj more, se mu lut qe ta merrja.

Hajdutat dhe Macja

na ishin nje here dy hajduta njeri i mencur kurse tjetri budall dhe shkuan me vjedhne nje shtepi. por aty i ra nje gote dhe e degjoi i zoti i shyepise
-kush eshte aty?
-mjau; ia beri ai i mencuri gjoja sikur ishte mace prape keto duke vjedhur hodhen dicka tjeter dhe i zoti shtepise u ngrit perseri
-kush eshte aty? kete here u pergjigj budallai duke thene
- prape macja ishte

Shoferi dhe rremojkia

ishte njeri dhe kishte nje kamjon por ishte koh e keqe per transport. DHE KAMJONI ISHTE ME NJE RREMOJKO POR ME ZHINXHIRE NE MES. dhe duke nisur makinen po i qesin doren nje kallabllek me njerz , por ishin shum dhe ndal shoferi dhe e pyesin sa ben deri ne ket qytet?
shoferi thot 10 lek ne rrimojko perpara dhe pes lek ne gjysmen tjeter, dhe te gjith hypen ne pjesen e dyt , por shoferi u be picman me ta, dhe i bgeri nje frenim te shpejt, dhe ulet ne tok dhe u thot une nuk u thash pes lek ne fund dhe ju te gjith jeni per para tani dua dher nga pes lek

Plaka dhe Hajdutat

U bo nje vjedhje ne banke dhe hajdutat i detyruan njerzit qe sa leke kishin ti dorzonin.
Nje goce i erdhi keq per nje plake aty afer dhe i tha njonit prej tyre ta linte ate plaken.
-Jo te gjithe pa perjashtim ia ktheu ai
E mir mo, prap i than njerzve qe te gjitha bizhuterit ti dorzonin gjithashtu, Prap kjo goca i tha per plaken, jo jo i tha prap ai te gjithe.
Me ne fund do ti ndanin burrat me nje ane, dhe grat vec se tani do ti perdhunonin.
Ksaj goces i vinte shume gjynah per plaken dhe i thot:
Lejeni kte nonen rehat se o e vjeter!
Plakes sju durua mo dhe i pergjigjet:

Moj goce qeke llafazane e madhe ti!!!!!!!!!!!!!!!

Vlonjati dhe Duhani

Shkon nje vlonjat ne dyqan per te blere cigare. Pasi blen cigaret, lexon tek kutia "Pirja e duhanit shkakton impotence", kthehet e i thote shiteses - o motra, na kete e me jep nje nga ato me kancer mua...

Motorciklisti dhe Trumcaku

perplaset nje motociklist me motorr me nje trumcak. trumcaku u perplas tek xhami i motorrit dhe mbeti pa ndjenja.
motociklisti e mori dhe e coi ne shtepi dhe e vuri ne nje kafaz ku i vuri uje dhe ushqim qe kur trumcaku te permendej te kishte per te ngrene. Pas disa oresh trumcaku permendet dhe e shef veten ne kafaz:

-Bobo, me paskan fut ne burg, e paskam vra motociklistin.

Don Corleone me Al Capone

ishte njeher don corleone toni montana dhe alkapone. Ketyreve i ben ca pyetje nje siciljan:

siciljani:- toni montana sa bejne 2+2?
toni montana:- 3
siciljani:- shum keq
siciljani:- don corleone sa bejne 2+2?
don corleone:- 5
siciljani:- shum keq
siciljani:- al kapone sa bejne 2+2?
al kapone:- 4
siciljani:- bravo, po 4+4 sa bejne?
al kapone:-8
booom (krisme pistolete)
siciljani: don corleone pse e vrave???
don corleone :- SEPSE DINTE SHUME!!!

ME PIERINON

ishte Pierino dhe kishte fillu pun ne nje dyqan ku shiteshin canta.vjen nje grua dhe pyeti per cmimin e nje cante.
-sa kushton?
-500 euro(po ja fus kot)-pergjigjet pierino
-po shum kushton...
-epo kjo canta eshte me lekur trapi po ta ferkosh behet valixhe!!!!!

Buka me sallam

Ishin tre police dhe u ra rradha ta kryenin sherbimin jashte qytetit. Ata vendosen qe vaktet e ngrenies nuk do ti hanin jashte por do merrnin buke me vete nga shtepia. Keshtu bene.
Shkoi nje dite, dy, nje jave nje muaj, dy,tre dhe per cdo dite grate e tyre i benin vetem buke me sallam.

Thote i pari:
- O burra, nese dhe neser do me beje gruaja buke me sallam do vras veten se keshtu nuk shtyhet me.
Te nesermen,kur vjen vakti i ngrenies hap qesen i pari e shef: buke me sallam. Tak nxjerr pistoleten e ia vesh vetes.
Hap qesen i dyti, buke me sallam, edhe ky i a heq vetes. Hap qesen i treti, buke me sallam, edhe ky pas shokeve, ia heq vetes. Te nesermen do kryhej ceremonia e varrimit. Para se te mbaronte, fjala iu dha grave te policeve per te thene dy fjala para mbylljes.

Gruaja e te parit: Po mire mor burre, ta dija se doje tjeter ushqim do ta kisha gatuar. Gruaja e te dytit:
Po pse o burre nuk me the se te ishte merzitur buka me sallam? I vjen rradha gruas te te tretit:
Une nuk e marr vesh pse vrau veten. Ai e pregatiste vete buken

BJONDJA E ZGJUAR

Nje bjonde kishte hypur ne nje peme dhe po sharronte pemen qe ajo kishte hypur
nderkohe kalon nje kalimtar dhe i thot qe po te vazhdonte te priste pemen do te binte poshte,por bjondja nuk e degjoj, dhe vazhdoj te priste pemen

mbas ca kohesh u rrezua me gjith peme dhe tha: sa sy te keq kishte ai magjistari

Pyetje

Pse bjondinet mbajne një gotë të zbrazët në frigorifer? Ndodhë se ndonjë mysafir vjenë edhe asgjë nuk done te pijë.

Pyetje

Në qoftë se një bjondinë dhe një zeshkane binë nga një ballkon, cila mbërrin më shpejte në tokë? Zeshkanja sepse bjondina duke ra teposhtë duhet me pyet dikend ka është rruga.

Pagesa

FUTET NE NJE LOKAL NJE BJONDE NUDO DHE AFROHET AFER BANAKUT DHE POROSIT NJE BIRRE POR BANAKJERI RRI I HUTUAR DHE KJO PASI E SHEF I THOTE HE MER LAL NUK KE PARE NDONJE HERE FEMER NUDO DHE KY I PERGJIGJET KAM PARE POR PO MENDOJ NGA DO TI NXJERESH LEKET.

Zogu i ngordhur

Ishin dy bionde dhe po ecnin ne park, dhe papritur njera thote..
- ua sa keq nje zog i ngordhur...
- ku eshte???- thote e dyta- dhe shikon larte ne qiell...

Fryrja e makines

Ishte nje here nje bjonde dhe sheh nje burre duke fryre gomat e makines shkon dhe e pyet cfare po ben?
Po fryj makinen thote burri.

po atehere pse i mban xhamat hapur?

Pyetje

PYETJA: Cka ben biondina se pari kur te zgjohet ne mengjes?
PERGJIGJE: Vishet dhe shkon ne shtepi

Pyetje

Cfare ben nje bjonde para pasqyres me syte e mbyllur?
Do te shikoje se cfare pamje ka kur fle gjume.

Pyetje

Pse bjondet kur flasin e tundin gjithmone koken?
Per te bere kontak ato 2 neurone te vetme qe kane.

Televizori

Shkon nje bjonde per te blere nje TV, dhe e pyet Shitesin:

-Sa kushton ky TV? Shitsi i kthen pergjigje edhe i thote: - Nuk ua shesim

kete TV Bjondeve. Atehere bjondja shkon ne shtepi dhe I lyen floket e kuqe

dhe perseri kthehet tek ky dyqani, dhe prap e pyt shitesin: -Sa kushton ky TV?

Shitesi perseri ja kthen pergjigjen: - Nuk ua shesim Bjondeve

Bjondja habitet dhe e pyt Shitesin: - Nga e dije ti qe jam Bjonde?

Shitesi I pergjigjet:-E dija sepse kjo nuk eshte TV, por eshte Microwave per te ngoh ushqimin!!

Rrypi

policia rrugore nalon nje bjonde qe po ngiste makinen i thot polici: pse se ke ven rrypin?
bjondja; nuk me shkon me rrobat qe kam veshur

Kerkesa per Ndihme

Nje burr dhe nje bjonde jane duke u mbytur ne det dhe bjondja bertet NDIHME NDIHME .....por nuk i degjon asnjeri, e keshtu ky burri i thote:provojme te therrasim bashke se keshtu mund te na degjojne.
dhe bjondja therret: BASHKE BASHKE

E shkurter

Nje bjonde ishte aq bjonde saqe nje nate teksa bente dashuri me burrin e saj, bie dera dhe ajo u fsheh ne dollap.

Bjondja dhe makina

Nje brune dhe nje bjonde duke udhetuar ne autostrade. Brunes ne timon i ndalet makina.
Pse ndalove ? - pyet bjondja
- Nuk ka me nafte.
- Sa te zgjuara ju brunet, te isha une ne timon do kisha vazhduar te ecja

Kujdesi

NJE BJONDE VETE NE NJE NIGHT CLUB,NJEH NJE CUN DHE NUK HUMBT RAST TE KALONTE NATEN DUKE BERE SEX ME TE...NE MENGJES KY CUNI NGRIHET,I SJELL KAFENE TE KREVATE DHE E PYET:TE PELQEU SHPIRT?KJO NUK HAP GOJE,PO CNE QE SME FLET MI?-PYET PRAP CUNI...PO JA,ME KA THENE MAMAJA MOS TIU JAP KOFIDENCE NJEREZVE TE PANJOHUR!!!!!

Bjondja e Zgjuar

nje djal i ri po kalone rruges shef nje bjonde dhe i thote bjonde eke rrallen sonde, ajo i pergjigjet bjondja eka pas mram sonte eka jotam!

Dy Shoqet

Ishin 2 shoqe njera brune tjetra bjonde.
Brunja shikon te dashurin qe po blinte lule ne nje dyqan, uaaaaa thot po blen lule ky. Pse pergjigjet bjondja ke frik se po i blen per ndonje tjeter?
Jo mi per mua por kur me blen lule i mbaj k........t lart. Pse i thot bjondja nuk keni vazo ne shtepi ti vesh lulet.

Wednesday, 2 July 2008

Syri I Trete

Ai kishte tre sy.
Si te gjithe njerzit normal dy i kishte ne balle, ndersa syri i trete ndodhej tamam aty ku mbaronte shtylla kurrizore, ju shume larte vrimes anale. Per te qene me te hapur nje sy e kishe ne by-the. Askush nuk e kishte besuar nje gje te tille, edhe pse gazetat kishin shkruar artikuj pafund, e kishte patur edhe nga ata qe kishin ndermarre studime shkencore, per te analizuar kete crregullim gjenetik.
Pastaj ishin lodhur, e kishin harruar, dhe ai ishte bere pjese e kesaj bote, e cila edhe pse e kishte patur te veshtire ta pranonte, me ne fund e kishte hedhur ne nje qoshe te humbur, diku ne nje ishull te vendit, te rrethuar nga deti e thashethemet. Jeta nganjehere eshte mjaft mizore me ne. Sikur te mos kishte mjaftuar e gjitha kjo qe fati kishte kurdisur ndaj tij, kur ishte ne moshen 5 vjec Zoti i pati marre driten e syve, dhe e pati lene te verber. Shume vone atij ju kthye veshtrimi serish, por nga te tre syte vetem ai qe kishte ne prapanice rifitoi aftesine per te pare perseri. Donte s'donte do ti duhej te ngrinte te ndenjurat perpjete sa here qe donte te perceptonte boten.

Ja qe duket qesharake, por ai e shikonte boten me By-the. Bile edhe kur dikush mendonte t'ia thoshte te verteten ne sy, duhej te mendohej mire para se ta bente ate.
Ne pantallona kishte nje vrime, qe korrespondonte me vendin ku ishte syri i tij. Njerzit qeshnin me te, por askush nuk mund ta bente kete mbas shpine, pasi ai i shikonte te gjitha, nuk i shpetonte asgje. Me kalimin e kohes ai u rrit, e u be nje mashkull i bukur, i fuqishem, i zgjuar e i heshtur.
I njohur kishte qene qe nga lindja. Vetmia, e kishte bere te mprehte, e njohes te mire te natyres njerzore, por pati kultivuar ne shpirtin e tij edhe ironine dhe cinizmin. Kishte nje mendje te shkathet, dhe nje gjuhe qe vraponte edhe me shpejte nga ajo e bashke- biseduesve, edhe pse ata pothuaj nuk ekzistonin. Ai nuk fliste kurre pa u menduar.
Aq mire i njihte njerzit sa nganjehere i degjonte ata, edhe pse nuk e kishin hapur akoma gojen.
Por per fat te keq, tani nuk do te mund te shikonte me. Njerzit nuk donin qe ai te kishte me nje vrime ne pantallona, pasi kuptohet tani nuk ishte me femije, e kjo do te ishte mjafte shqetesuese jo vetem per komunitetin, por edhe per turistet e shumte qe vizitonin ishullin.
Te tere ishin vene ne siklet.v Nuk mund tja mohonin te drejten per te pare, e nga ana tjeter nuk mund te lejonin qe ai te verdallosej neper ishull me pantallonat e shqyera prej nga dukej me lehtesi jo vetem prapanica leshatore por edhe dicka tjeter qe mund te merrej edhe si hunde, nese do te ishte vendosur poshte syrit te trete.

Ate vit kishin ardhur shume me pak turiste ne ishull, e meqe te gjithe jetonin me te ardhurat e turizmit nuk nguruan te fajesonin by-then e tij.
Kane ikur sepse nuk mund te shikojne nje njeri te tille qe verdalloset gjysem i zhveshur , kishin komentuar te tere, ndersa ata me pleqte kishin thene qe ai ishte nje mallkim.
Qe kur ka lindur ai, ishulli eshte kthyer ne shkretetire, nuk vijne jo turistet, po edhe zogjte kane filluar te largohen vazhdonin komentet. Te gjithe e urrenin ate, perbindeshin.
Askush nuk i fliste, ndersa ai u kthente te tereve by-the-en , per ti pare e per ti regjistruar ne kujtesen e tij keta njerez te cilet kerkonin ti vidhnin te drejten per te pare.
Nje njeri i vetmuar ecte ne rruget e veshura me kalldrem. Sapo degjonte ndonje ze ai, perkulej e kthenet by-then andej nga vinte zeri. Ne fakt ishte dicka qesharake, kur shikoj ate njeri qe ecte si orangutang, e nga ajo pjese leshatore e trupit te tij, te cilen ai kishte filluar edhe ta rruante per te reduktuar bezdine qe mund ti shkaktonin qimet e gjata levizte nje sy i shkathet. E c'ngjyre mund te kishte syri i tij?
A kishte ai qepalla, po qerpike???

Ja pyetje te tilla ishin shpesh objekt bisede i njerzve pavarsisht nga mosha e tyre, ndersa ai si nje hije ecte i vetmuar, e i perkulej botes, jo nga respekti, por nga deshira per ta njohur ate.
Kot nuk thone rruga drejt njohjes kalon shpesh ne disa shtigje shume te veshtira. Njerzit e urrenin ne kulm, me teper se fati i tij. Por ja nje dite dikush i afrohet, i therret ne emer, e nuk vonon shume por shikon te ndenjuren e tij e cila kishte fituar nje forme te cuditshme ne perpjekje per tu vete-pershtatur e per ti hapur rrugen drites drejt shqises se fshehur, qe ta fokusoje. E kuptoin qe tani kishte vemendjen e tij, e kete e shprehte jo vetem perkulja e menjehershme, e shpines, por edhe pozicioni statik i syrit te tij i cili ishte disi me i madh nga nje sy normal.

Ne fillim djaloshi mendoi se do te ishte ndonje reporter, a ndoshta ndonje shkencetare do ti jepte te nenshkruante kontrata pa fund ku do ti kerkohej qe ai tja shiste trupin filan universiteti per studime mbas vdekjes. Sigurisht qe u habit, kur pa fytyren e Kryetarit te bashkise, qe i buzeqeshte gjithe respekt bythes se tij.
Do te me kerkoj te mos dale me ne rruge me pantallona te cara mendoi, mendoi, por e pa te arsyeshme qe te bisedonte me te. Ne mbledhjen e keshillit bashkiak dikush kishte dhene idene se ai duhet te ecte vetem ne disa rruge te qytetit , te paracaktuara qe me pare, keshtu qe femijet, vajzat apo dhe grate do te reduktonin sa te mundeshin perplasjet me te. Pati edhe nga ate qe paten paraqitur ne bashki nje plan studimi, ku kordinoheshin oraret se kur ai mund te dilte neper rruge, apo edhe buze plazhit. Bile kishin sugjeruar qe ne qytet te vendosej nje tabele si ato qe vendosen ne vendet ku ndalohet parkingu i makinave, por ne vend te makines, kesaj here te vendosej nje By-th e zhveshur me nje kryq te kuq, qe do te thoshte se ai nuk duhet te kalonte apo qendronte ne keto zona.
Edhe ky mendim nuk ishte pranuar nga keshilli bashkiak, i cili kishte ftuar qytetaret te ofronin idete e tyre, per te zgjidhur kete problem qe po largonte turistet nga zona, e qe ishte mjaft e rende moralisht per banoret e ishullit. Dhe ja ku kishte ardhur tani vete kryetari i bashkise, per ta takuar e per ti ofruar ndonje zgjidhje te mundshme.
Kryetari i baskise ishte mjafte i interesuar ne zgjidhjen e ketij problemi, zgjidhja e te cilit do tja rriste mjafte reputacionin atij, tani qe po afronin edhe zgjidhjet lokale.
Fytyra e tij e qeshur, dhe bytha e rruar, me syrin e pangjyre, pa qepalla e pa qerpike perballeshin te heshtur. Ne dore Kryetari i Bashkise kishte nje cante, te cilen e vuri gjithe kujdes mbi tavoline.

Pasi i folen njeri tjetrit me nje respekt qe nuk e di se ne c'gozhde te arsyes e kishin varur ra perseri nje heshtje. Kryetari i bashkise, i buzeqeshi prapanices se tij, me nje te qeshur te peshtire, sa qimet ( ato pak qe i kishin shpetuar briskut) erdhen e u ngriten perpjete nga neveria.
Arsyeja e ketij takimi..... si ta them,....... ajo qe me shtyu tju tjakoj eshte..... si te te them e kam veshtire ta nis kete bisede. Fol. u degjua nje ze qe vinte nga midis kembeve, ndersa tashme syri duket sikur po e shponte tej per tej.
Sic e dini eshte e pamoralshme ajo qe beni duke ecur me by-then e zhveshur te cilen ja ktheni kujdo, duke na dhene nje shaqje aspak te kendeshme- e filloi ai fjalen e tij.
Ky eshte bere nje problem i madh per ekonomine tone, turistet spo vijne me si me pare, shume tregetare kane falimentuar , e shume te tjere po rrezikojne gjithcka kane.
Une, dmth ne si keshill bashkiak pasi kemi diskutuar per jave te tera rreth problemit te prapanices suaj, mendoj se kemi gjetur me ne fund nje zgjidhje- tha ai dhe vuri doren mbi cante. Kjo nuk duhet te vazhdoje me, -belbezoi me ze te dridhur- dhe pasi nxorri nga canta nje periskop vazhdoi- pra une ne emer te komunitetit te kerkoj ta fusesh kete ne By-the.
Midis tyre ra perseri heshtja, ndersa fytyra e skuqur e perfaqesuesit te qytetit, rrinte i heshtur me periskop ne dore duka ja ngulur veshtrimin syrit te trete, qe kishte filluar te lotonte, e ai nuk arrinte te kuptonte, nga trishtimi a nga gezimi per zgjidhjen e ofruar.


PS. Periskopi eshte instrument optik ne forme gypi qe perdoret nga nendeteset per te pare anijet armike.

Syri I Trete

Ai kishte tre sy.
Si te gjithe njerzit normal dy i kishte ne balle, ndersa syri i trete ndodhej tamam aty ku mbaronte shtylla kurrizore, ju shume larte vrimes anale. Per te qene me te hapur nje sy e kishe ne by-the.
Askush nuk e kishte besuar nje gje te tille, edhe pse gazetat kishin shkruar artikuj pafund, e kishte patur edhe nga ata qe kishin ndermarre studime shkencore, per te analizuar kete crregullim gjenetik.
Pastaj ishin lodhur, e kishin harruar, dhe ai ishte bere pjese e kesaj bote, e cila edhe pse e kishte patur te veshtire ta pranonte, me ne fund e kishte hedhur ne nje qoshe te humbur, diku ne nje ishull te vendit, te rrethuar nga deti e thashethemet. Jeta nganjehere eshte mjaft mizore me ne. Sikur te mos kishte mjaftuar e gjitha kjo qe fati kishte kurdisur ndaj tij, kur ishte ne moshen 5 vjec Zoti i pati marre driten e syve, dhe e pati lene te verber. Shume vone atij ju kthye veshtrimi serish, por nga te tre syte vetem ai qe kishte ne prapanice rifitoi aftesine per te pare perseri. Donte s'donte do ti duhej te ngrinte te ndenjurat perpjete sa here qe donte te perceptonte boten.

Ja qe duket qesharake, por ai e shikonte boten me By-the.
Bile edhe kur dikush mendonte t'ia thoshte te verteten ne sy, duhej te mendohej mire para se ta bente ate.
Ne pantallona kishte nje vrime, qe korrespondonte me vendin ku ishte syri i tij. Njerzit qeshnin me te, por askush nuk mund ta bente kete mbas shpine, pasi ai i shikonte te gjitha, nuk i shpetonte asgje.
Me kalimin e kohes ai u rrit, e u be nje mashkull i bukur, i fuqishem, i zgjuar e i heshtur.
I njohur kishte qene qe nga lindja.
Vetmia, e kishte bere te mprehte, e njohes te mire te natyres njerzore, por pati kultivuar ne shpirtin e tij edhe ironine dhe cinizmin.
Kishte nje mendje te shkathet, dhe nje gjuhe qe vraponte edhe me shpejte nga ajo e bashke- biseduesve, edhe pse ata pothuaj nuk ekzistonin.
Ai nuk fliste kurre pa u menduar. Aq mire i njihte njerzit sa nganjehere i degjonte ata, edhe pse nuk e kishin hapur akoma gojen.
Por per fat te keq, tani nuk do te mund te shikonte me. Njerzit nuk donin qe ai te kishte me nje vrime ne pantallona, pasi kuptohet tani nuk ishte me femije, e kjo do te ishte mjafte shqetesuese jo vetem per komunitetin, por edhe per turistet e shumte qe vizitonin ishullin.
Te tere ishin vene ne siklet.
Nuk mund tja mohonin te drejten per te pare, e nga ana tjeter nuk mund te lejonin qe ai te verdallosej neper ishull me pantallonat e shqyera prej nga dukej me lehtesi jo vetem prapanica leshatore por edhe dicka tjeter qe mund te merrej edhe si hunde, nese do te ishte vendosur poshte syrit te trete.
Ate vit kishin ardhur shume me pak turiste ne ishull, e meqe te gjithe jetonin me te ardhurat e turizmit nuk nguruan te fajesonin by-then e tij.
Kane ikur sepse nuk mund te shikojne nje njeri te tille qe verdalloset gjysem i zhveshur , kishin komentuar te tere, ndersa ata me pleqte kishin thene qe ai ishte nje mallkim.

Qe kur ka lindur ai, ishulli eshte kthyer ne shkretetire, nuk vijne jo turistet, po edhe zogjte kane filluar te largohen vazhdonin komentet. Te gjithe e urrenin ate, perbindeshin.
Askush nuk i fliste, ndersa ai u kthente te tereve by-the-en , per ti pare e per ti regjistruar ne kujtesen e tij keta njerez te cilet kerkonin ti vidhnin te drejten per te pare.
Nje njeri i vetmuar ecte ne rruget e veshura me kalldrem. Sapo degjonte ndonje ze ai, perkulej e kthenet by-then andej nga vinte zeri. Ne fakt ishte dicka qesharake, kur shikoj ate njeri qe ecte si orangutang, e nga ajo pjese leshatore e trupit te tij, te cilen ai kishte filluar edhe ta rruante per te reduktuar bezdine qe mund ti shkaktonin qimet e gjata levizte nje sy i shkathet.
E c'ngjyre mund te kishte syri i tij?
A kishte ai qepalla, po qerpike???
Ja pyetje te tilla ishin shpesh objekt bisede i njerzve pavarsisht nga mosha e tyre, ndersa ai si nje hije ecte i vetmuar, e i perkulej botes, jo nga respekti, por nga deshira per ta njohur ate.
Kot nuk thone rruga drejt njohjes kalon shpesh ne disa shtigje shume te veshtira. Njerzit e urrenin ne kulm, me teper se fati i tij.
Por ja nje dite dikush i afrohet, i therret ne emer, e nuk vonon shume por shikon te ndenjuren e tij e cila kishte fituar nje forme te cuditshme ne perpjekje per tu vete-pershtatur e per ti hapur rrugen drites drejt shqises se fshehur, qe ta fokusoje. E kuptoin qe tani kishte vemendjen e tij, e kete e shprehte jo vetem perkulja e menjehershme, e shpines, por edhe pozicioni statik i syrit te tij i cili ishte disi me i madh nga nje sy normal.
Ne fillim djaloshi mendoi se do te ishte ndonje reporter, a ndoshta ndonje shkencetare do ti jepte te nenshkruante kontrata pa fund ku do ti kerkohej qe ai tja shiste trupin filan universiteti per studime mbas vdekjes. Sigurisht qe u habit, kur pa fytyren e Kryetarit te bashkise, qe i buzeqeshte gjithe respekt bythes se tij. Do te me kerkoj te mos dale me ne rruge me pantallona te cara mendoi, mendoi, por e pa te arsyeshme qe te bisedonte me te. Ne mbledhjen e keshillit bashkiak dikush kishte dhene idene se ai duhet te ecte vetem ne disa rruge te qytetit , te paracaktuara qe me pare, keshtu qe femijet, vajzat apo dhe grate do te reduktonin sa te mundeshin perplasjet me te. Pati edhe nga ate qe paten paraqitur ne bashki nje plan studimi, ku kordinoheshin oraret se kur ai mund te dilte neper rruge, apo edhe buze plazhit. Bile kishin sugjeruar qe ne qytet te vendosej nje tabele si ato qe vendosen ne vendet ku ndalohet parkingu i makinave, por ne vend te makines, kesaj here te vendosej nje By-th e zhveshur me nje kryq te kuq, qe do te thoshte se ai nuk duhet te kalonte apo qendronte ne keto zona. Edhe ky mendim nuk ishte pranuar nga keshilli bashkiak, i cili kishte ftuar qytetaret te ofronin idete e tyre, per te zgjidhur kete problem qe po largonte turistet nga zona, e qe ishte mjaft e rende moralisht per banoret e ishullit. Dhe ja ku kishte ardhur tani vete kryetari i bashkise, per ta takuar e per ti ofruar ndonje zgjidhje te mundshme. Kryetari i baskise ishte mjafte i interesuar ne zgjidhjen e ketij problemi, zgjidhja e te cilit do tja rriste mjafte reputacionin atij, tani qe po afronin edhe zgjidhjet lokale. Fytyra e tij e qeshur, dhe bytha e rruar, me syrin e pangjyre, pa qepalla e pa qerpike perballeshin te heshtur. Ne dore Kryetari i Bashkise kishte nje cante, te cilen e vuri gjithe kujdes mbi tavoline. Pasi i folen njeri tjetrit me nje respekt qe nuk e di se ne c'gozhde te arsyes e kishin varur ra perseri nje heshtje. Kryetari i bashkise, i buzeqeshi prapanices se tij, me nje te qeshur te peshtire, sa qimet ( ato pak qe i kishin shpetuar briskut) erdhen e u ngriten perpjete nga neveria. Arsyeja e ketij takimi..... si ta them,....... ajo qe me shtyu tju tjakoj eshte..... si te te them e kam veshtire ta nis kete bisede. Fol. u degjua nje ze qe vinte nga midis kembeve, ndersa tashme syri duket sikur po e shponte tej per tej. Sic e dini eshte e pamoralshme ajo qe beni duke ecur me by-then e zhveshur te cilen ja ktheni kujdo, duke na dhene nje shaqje aspak te kendeshme- e filloi ai fjalen e tij. Ky eshte bere nje problem i madh per ekonomine tone, turistet spo vijne me si me pare, shume tregetare kane falimentuar , e shume te tjere po rrezikojne gjithcka kane. Une, dmth ne si keshill bashkiak pasi kemi diskutuar per jave te tera rreth problemit te prapanices suaj, mendoj se kemi gjetur me ne fund nje zgjidhje- tha ai dhe vuri doren mbi cante. Kjo nuk duhet te vazhdoje me, -belbezoi me ze te dridhur- dhe pasi nxorri nga canta nje periskop vazhdoi- pra une ne emer te komunitetit te kerkoj ta fusesh kete ne By-the. Midis tyre ra perseri heshtja, ndersa fytyra e skuqur e perfaqesuesit te qytetit, rrinte i heshtur me periskop ne dore duka ja ngulur veshtrimin syrit te trete, qe kishte filluar te lotonte, e ai nuk arrinte te kuptonte, nga trishtimi a nga gezimi per zgjidhjen e ofruar. PS. Periskopi eshte instrument optik ne forme gypi qe perdoret nga nendeteset per te pare anijet armike.

Stats