Fjale te Urta Shqip / Proverba / SayingsMe mikun ha e pi, por tregeti mos bej.

Cdo mesim e ke fitim

Cdo pesim eshte mesim

Cfare gatuan ate do te hash

Cka ban baba, e hjek i biri

Cka ben i keqi, s'ben as dreqi

C'ke ne shtepi, tregon femija, c'ke ne shpirt tregon rakija

Cka mos te duash per vete, mos ia qit vellait

Cka ndjen zemra, atje te shkon mendja

Cka s'ngop syrin, s'ngop as barkun

Cka te bahet n'kojshi, prite edhe ne shtepi

Cka ta ben goja s'ta ben armiku

Cka te hedhesh ne det, e gjen ne krip

Ckull dhembin, te te shendoshet koka

C'mund te beje nje kale me nje karroce te shkaterruar?

Con nje kashte e te dalin gjashte

Corba e lire t'i djeg buzet

E ben mizen bulle, qimen tra

E di luga cka ka vegshi

E do shiun, por ne aren e vet

E drejta ka rrugen e gjate, por vjen

E dua nipin se do te me marre hakun me t'im bire

E gjuan gurin dhe e fsheh doren

E keqja s'harrohet, e keqja po

E keqja s'ka fund

E keqja vjen me kembet e kalit dhe ike me kembet e breshkes

E keqja vjen shpesh nga ata qe jane shume te uritur so shume te ngopur

E lehte eshte barra ne shpine te huaj

E liga vjen nga s'e pandeh

E lire eshte kripa ne Durres, po e ngre qiraja udhes

E mira duhet kerkuar, e keqja vjen pa kerkuar

E mira e hallkut e e zeza e vetes

E mira e ka te miren, e keqja e ka te keqen

E mira te larteson, e keqja te turperon

E ngrena e lige te sjell dergjen, e dergja te sjellvdekjen

E sotmja e qesh te djeshmen

E thena dhe e bera jane shume larg

E treta ? e verteta

E verteta e vertete, por ne kohe e vend te vet

E verteta s'i pelqen gjithkujt

Ec e bridh ngado, por shtepine mos e harro

Edhe ai qe u martua edhe ai qe s'u martua, te dy pishman u bene

Edhe atij qe ka dije mbi te gjithe, i duhet te mesoje

Edhe durimi ka nje kufi

Edhe i fikun edhe i koritun

Edhe kau ka gjuhe te madhe, por s'flet dot

Edhe macen kur ta ngacmosh, te grithe

Edhe pula qorre, gjen ndonje kokerr

Edhe shakaja e ka kohen dhe vendin e vet

Edhe syte te t'i nxjerr evladi, prap e don

Edhe te jesh i bardhe si bora, nuk i shpeton gojes se keqe

Eja, baba, te te tregoj arat

Emri i mire fitohet me shume pune te mira dhe humbet me nje te lige

Eshte e dyshimte ndershmeria e atij qe thote se s'ka njeri te ndershem ne bote

Eshte zotesi e madhe te dish si duhet trajtuar te mundurit.

Kur dashuria don te flase, mendja duhet te hesht.

Gjuha e dashurise eshte te syte.

Dashuria ne sy lind, ne sy jeton ne sy vdes.

Dashuria qe u shua nuk ishte dashuri.

Eshte kenaqesi e madhe te dashurosh, edhe pse nuk ndihesh i dashuruar.

Dashuria eshte nje e mencur nder te cmendurit, nje helm qe te sheron nje embelsire qe te helmon.

Dashuria, kolli dhe kruarja kurre nuk mund te fshihen.

Dashuria eshte ujvare e pashtershme me emrin Femer.

Dashuria ofrohet si buka, si uji, si liria...

Ca nga ca vici behet ka

Cjapi me brire i prin kopese

Copen e madhe daje, fjalen e madhe perbije

Atje ku fle uji, eshte me i thelle

Atje ku thone se ka dredheza me shume, merre shporten e vogel

Babai qe len djalin e mire pas, nuk vdes

Babane e mire nderoje, babane e keq duroje

Bajrami i vogel s'falet para t'madhit

Barren e kalit mos ia ngarko gomarit

Bashkimi ben fuqine, ndasia ligeshtine

Mollen e mire, e ha derri.

Mos u mundo te nxjerresh dhjame nga pleshti.

Mos shiko gunen, po shiko punen.

Mos hiq petullat me duart e tjeterit.

Mos bej te vesh vetulla, dhe nxjerr syte.

Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra.

Nuk ngopet ariu me miza.

Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime.

Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven.

Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren.

Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire.

Nje gur s mban mur.

Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund.

Peshku ne det, tigani ne zjarr.

Peshku i madh e ha te voglin.

Perse thirret gomari ne dasem...?!!!.

Pi rakine, mos pi mente.

Pune shume, e fjale pak.

Punen e sotme mos e ler per neser.

Qeni qe leh shume, nuk te ha.

Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.

Rrushi shih rrushin, dhe piqu.

Rri shtrember e fol drejt.

S' behen petullat me uje.

S' bie rrufeja ne ... (lavaman).

Shtri kembet, aq sa ke jorganin.

S'mbahet shtepia me mjell hua.

S' mbahen dy kunguj ne nje sqetull. ( populli)

Te gjithe derrat nje fytyre kane.

Te bente c do mize mjalte... haja dhe une.

Ujku qimen e nderron por zakonin s' e harron.

Ai qe te bertet shume te del i mire ne fund.

Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihet heret jane te fituar.

Ai qe eshte shok me te gjithe, nuk eshte shok me asnje.

Ai qe di te beje lajka, di dhe te shpife.

Asnjeri nuk njihet profet ne vend te tij.

Aty ku nuk mer bija, e mer vija.

Babai puntor rrit femije dembele, mesuesi llafazan nxjerr nxenes memece.

Borxhlliu i keq te kerkon parate diten e Bajramit.

Budallai koken si njeri e ka, por kur flet, e merr vesh se c'mall eshte.

Budallai gjen fjalen, por nuk di se kur e ka gjetur, ndersa i zgjuari fjalen e budallait e fut ne xhep.

Budallai ka fat vetem ne perralla! (edhe ne Shqiperi)

Burri eshte cadra e gruas.

Cdo hap drejt kultures, eshte hap drejt lirise.

Dashuria per rinine, si qumesht per femine.

Dashuria e tepert del hidherim.

Dielli eshte jorgani i te varfrit.

Di te vjedhe ai qe di te fshehe.

Nuk te ben duhani burre.

Dy here njeriu eshte femije: heren e pare kur lind dhe heren e dyte kur plaket.

Dy te rrahura te bejne dem, por jo dy te ngrena.

E keqja behet shpejt, e mira vjen ngadale.

E shara eshte arma e te dobetit.

Fatkeqesia me e madhe eshte humbja e shpreses.***

Faji eshte jetim.

Fati ndihmon te guximshmit.

Femije shume - grushta shume.

Femija punetor mallin e ve vete, femija dembel humb edhe mallin e babes.

Fjala e djalit - pushka ballit.

Fjalen, sa e ke ne goje, e ke robin tend, kur te del nga goja, behesh rob i saj.

Fjala eshte si bleta qe ka edhe mjaltin edhe thumbin.

Fukarallek - maskarallek.

Fukaralleku prek ne burreri dhe ne nder.

Gazi dhe helmi jane vellezer.

Grate i ndajne vellezerit, ndersa grate motra i afrojne baxhanaket.

Hakmarrja gezon vetem shpirtkeqinjte.

Here me hiri her me pahiri, disa here gabon edhe i miri.

Heshtja eshte flori, fjala - argjend.

Heshtja eshte e hidhur, por frytin e ka te embel.

Humbe pasurine, hic asgje; humbe shendetin ke humbur dicka, humbe shpresen, ke humbur gjithcka.

I dehuri gjithnje betohet se nuk eshte i pire.

I pasur behesh me dituri jo me pasuri; i mencur behesh me mend jo me moshe.

I zgjuari nuk kerkon kryevend, nuk ha me teper se duhet dhe trurit nuk i ngarkon me shume se mban.

Kanun me baben nuk ka.

Koha eshte ajo qe mbyll cdo plage.

Kur gruaja hyn ne punet e burrave, burri duhet te mesoje hilet e grave.

Kur njeriut i shtohet salltaneti, i largohet burreria.

Kur plaku dhe plaka nuk shkojne mire, ia kane pase me hile njeri tjetrit ne rini.

Kur i ben mire te varfrit, zere se i ke dhene borxh perendise.

Kur nxjerr sekretin e shokut je i pabese, kur nxjerr sekretin tend je budalla.

Kur nuk te do nje lagje, fajin kerkoje te vetja.

Kuri ben nder te keqit, ndez qiri ne shtepi te dreqit.

Kur varferia hyn nga dera, dashuria del nga dritarja.

Kur hyn borxh, rron me djersen e te tjereve.

Kush rron vetem me shprese, vdes i deshperuar.

Kush ka te kaluar ka edhe te ardhme.

Liria as nuk falet, as nuk blihet, por fitohet.

Lufta provon trimin, zemerimi te diturin dhe fatkeqesia shokun.

Mendja e te zgjuarit budallait nuk i duhet gje.

Mendja e madhe te pret fatin.

Po ta dije djali sa e do baba, cmendet.

Me njeriun tend duhet te kesh nje koder ne mes.

Mesuesi me i mire eshte pervoja.

Me mire gjethen e ferres, se gjellen e vjehrres.

Me veshtire eshte te mbash dy gra se dy shtete.

Po te kerkosh shoke pa te meta, mbetesh pa shoke.

Miku, naten e pare eshte flori, naten e dyte baker, naten e trete teneqe.

Mik i mire eshte ai, qe te mban vajzen e keqe.

Njeriu rron me shprese dhe me harrese.

Njeriu ne lufte pa pushke, ne lume pa krahe, dhe ne gjykate pa goje; s'ka cfare ben.

Njeriu meson te flase shume shpejt, ndersa te heshte shume vone.

Njeriu ne jete provon me shume hidherime sesa gezime.

Njeriu sa me shume varrit i afrohet, aq me shume fisnikerohet.

Njeriu mesohet usta ne shtepi te vet.

Paraja e bardhe per dite te zeze.

Parate e pensionit jane paradhenie e vdekjes.

Pasuria dhe pozita jane mysafire te perkohshem.

Pasuria nuk eshte lumturia.

Pasuria me e madhe e te varferit eshte nderi. ***

Ai qe di me se shumti flet me se paku.

Buka po u thye s' ngjitet me nje te beshtyre.

Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa.

C' ke bere do te ta bejne.

Dardha bie nen dardhe.

Dardha e ka bishtin mbrapa.

Dielli duket qe ne sabah(mengjes).

Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere.

Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete.

E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.

Edhe bari i njome digjet neper te thate.

Fashati qe duket, s do kallauz.

Floke gjate mendje shkurter.

Fjalet jane gra, veprat burra.

Gruaja fut shejtanin ne shishe.

Gjella me kripe dhe kripa me karar.

Gjuha, vete ku dhemb dhembi.

Gjuha kocka s' ka e kocka thyen.

Gjithe gishtat dhembin njesoj.

I zoti e nxjerr gomarin nga balta.

I talluri, te tall.

Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone.

Kali i botes te le ne udhe, (rruge).

Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh... perpjete.

Kur s' ke koke, ke kembe.

Koka ben koka peson.

Kush te do te shan.

Kush mungon, bluan.

Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka.

Mat shtate here, e pri njehre.

Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.

Me thuaj c' shoke ke , te te them se cili je.

Me nje lule.., s' vjen beari.

Me nje nuse.., nuk behen njeqind dhendurre.

Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe.

Mendja e madhe.. e keqja e te zotit.

Te dashurosh do te thot te duash nje tjeter me shume se veten.

Dashuria asnjeher nuk lind ne shpirtin e prishur

Te dua sepse me dhe dashurine, e dua dashurine sepse ma dhe ti.

Dashuria platonike eshte vullkan pa erupcion.

Shumices se njerezve u duhet me shume dashuri sesa e meritojne.

Dashuro te tjeret nese do te te dashurojne.

Ai u martua me te sepse e dashuroi , Ajo u e dashuroi ate sepse u martua.

Neqoftese miqesia nuk permban dashuri, dashuria permban miqesi.

Dashuria eshte e amshuar derisa zgjat.

Ne fillim te dashurise te dashuruarit flasin per te ardhmen, e kur ajo eshte nga fundi flasin per te kaluaren.

Nga te gjithe pasionet dashuria eshte me e fuqishmja, ajo ne te njejten kohe sulmon Zemren Koken dhe Vetedijen .

Koha eshte jashtzakonisht e bukur, kur ben dashuri.

Nuk i ngjan me asnjeres qe kur te dua.

Asnje dashuri nuk eshte e sinqerte,pervecse dashuria per ushqimin.

Nuk mund te kete nje zhgenjim te thelle kur nuk ka nje dashuri te thelle.

Dashuri e paster eshte ajo qe nuk pergjigjet.

Dashuria ben te kaloje kohen,koha ben te kaloje dashurine.

Dashuria eshte si fati,nuk i pelqen qe ta ndjekesh.

Nje nate dashurie eshte nje liber i lexuar.

Ndersa une do te harroj vetem atehere kur i njejti piktor te pikturoje zhurmen e midhjeve ne fund te oqeanit Paqesor o zemra ime.

Fjalë të urta, Web Proverbs In English, Italian, Albanian, Fjale te urta te popullit shqiptar/ Proverbs of Albania, a summary of Albanian proverbs, Mendimtaret,Politikanet,Sharlatanet. Mendimtaret mendojne per shekujt, Albanian proverbs- sayings Culture, Albanian proverbs and sayings, Fjale te urta nga Shqiperia e Veriut dhe Kosova, Proverba ose fjale te urta Pikërisht për këtë, ato thirren nga popuffi edhe fjalë të urta, Pikërisht për këtë, ato thirren nga populli edhe fjalë të urta, Here is some albanian proverbs i got from the internet, Fjalë të urta dhe tregime zbavitëse, fjalë të urta të popullit tonë, të popujve të tjerë, proverba apo thënie të njerëzve.
Post a Comment

Popular Posts

Pageviews last month