Social Icons

Featured Posts

Wednesday, 15 January 2014

Fjale te urta Shqip / Proverba - Te Perziera A-Z

 1. · Iku macja, lozin minjtë (If the cat is away, the mice play)
 2. · Ustau çatinë e vet e le të pikojë. (The shoemaker goes barefoot)
 3. · Oshëtima e puthjes nuk është aq e vrullshme si e topave, por vrulli i saj zgjat më shumë.
 4. · Vetëm dashuria mund ta ndërtojë brenda një nate Murin Kinez.
 5. · Jeta pa dashuri është si viti pa pranverë.
 6. · Ishte e bukur si gruaja e huaj.
 7. · Vetëm e vërteta është e bukur.
 8. · Qeni për qenin është më i bukuri, ashtu si njeriu për njeriun.
 9. · O zot, kur të vdes, ruaje në qetësinë tënde vetëm një fjalë për mua:"Kam dashuruar".
 10. · Ikja është fitoria e vetme në dashuri.
 11. · I frikohemi vetëm atij që e duam.
 12. · Vajza më shumë i beson dashurisë, se sa nënës së vet.
 13. · Rruga më e gjatë për në varr është rrruga e dashurisë
 14. · Jeni të përshëndetur gjithë ju që dashuroni! Mallkuar qofshin ata që asnjëherë nuk kanë pasur dashuri; më shumë mallkuar ata që ua pengojnë dashurinë të tjerëve.
 15. · Lufta më e madhe e jetës sonë është dashuria.
 16. · Lidhja martesore është shkollë e lartë altruiste.
 17. · Oshëtima e puthjes nuk është aq e vrullshme si e topave, por vrulli i saj zgjat më shumë.
 18. · Urrejtja dëmton shëndetin.
 19. · Vetëm dashurohet dhe urrehet pa arsye.
 20. · Urrejtja është e shkurtër, kurse dashuria e pakufishme.
 21. · Luftën e ka krijuar natyra, urrejtjen e ka gjetur njeriu.
 22. · Xhelozia ushqehet me dyshim: ajo shndërrohet në çmendi ose zhduket fare në çastin kur nga dyshimi kalon në siguri.
 23. · Xhelozia lind çdoherë me dashurinë, mirëpo jo çdoherë vdes me të.
 24. · Vetëm qentë dashurojnë pa xhelozi.
 25. · Zëri i xhelozisë është zëri i natyrës, kërkon monogaminë.
 26. · Zemra bën gjithçka.
 27. · Kush do ta kuptojë zemrën e tjetërkujt, duhet nisur nga vetja.
 28. · Jeto sikur do vdesësh nesër. dhe mëso sikur do jetosh gjithmonë..
 29. · Rri shtrembër e fol drejt.
 30. · Ujku qimen e ndërron por zakonin nuk e harron.
 31. · Cdo hap drejt kulturës, është hap drejt lirisë.
 32. · Ju boten e shikoni, ndersa veten tuaj jo! Per sa kohe do te qendroni brenda kesaj verberie? (Anonim)
 33. · I lumtur eshte ai njeri, i cili fiton mendjeprehtesine qe ne rini, por tri here me I lumtur eshte ai qe ruan zellin e rinise ne moshte te kaluar. (Dagobert Rune)
 34. · Zhurma nuk provon asgje. Shpesh nje pule qe ka bere vetem nje veze, kakarit sikur ka bere nje asteroid. (Mark Tuain)
 35. · "Jo" dhe "Po" jane fjale qe thuhen shpejt, por ato duan qe te mendohesh shume para se t'i shqiptosh. (Xhorxh Bernard Shou)
 36. · Largojuni fuqise misterioze te mburrjes dhe te shpifjes. (Erik Hofer)
 37. · Idete e medha nuk lindin nga truri, por lindin nga zemra. (Vauvenagues)
 38. · Zoti nuk do t'ju shikoje medaljet, gradad apo diplomat, por cilesite qe keni. (Helbert Hubard)
 39. · Qingji urte,pi dy nana ; por ju s,dini kete te rene , qe servili pi gjithe kopene ! (Populli )
 40. · Zot..rujna prej miqve se prej armiqve ruhem vete! (Populli)
 41. · Qente le te lehin , karvani te ece perpara ! (Populli)
 42. · Fshati qe duket s,ka nevoje per kallauz ! (Populli)
 43. · Ujku qimen e nderron por zakonin se harron ! (Populli)
 44. · I zoti e nxjerr gomarin nga balta 
 45. · Jeto sikur do vdesesh neser, dhe meso sikur do jetosh gjithmone 
 46. · Për çdo sy ka bukuri.
 47. · Vjehra nuk e kujton asnjëherë kohën e nusërisë.
 48. · Rruga e shtepis te nje shoku seshte kur e gjate
 49. · cdo njeri ka dal nga i njejti brum po jo i pjekur ne te njejten sobe
 50. · veten luga di cfare po trazohet ne kusi
 51. · Ji i lumtur sa po rron.. sepse do jesh i vdekur per nje kohe shume te gjate
 52. · rrenjet e arsimit jan te hidhura... por fruti i embel
 53. · Jepi nje burri nje peshk.. e do ngopet per nje dite.. mesoj si te peshkoj e do jet i ngopur per gjith jeten.
 54. · Fjala duhet te peshohet sipas merites se vet fjales,dhe jo sipas merites se shqiptuarit" (Veton Surroi)
 55. · Une nuk urrej njeriun po veset e tij"(Albert Einstein)
 56. · Fundi i madh i jetes nuk ka njohurite por veprat"(Tomas Fuller)
 57. · Ju boten e shikoni,ndersa veten tuaj jo!Per sa kohe do qendroni brenda kesaj verberie?"
 58. · I lumtur eshte ai njeri,i cili fiton mendjemprehtesin qe ne rini,por tri here me i lumtur eshte ao qe ruan zellin e rinis ne moshe te kaluar"(Dagobert Rune)
 59. · Zhurma nuk provon asgje.Shpesh nje pule qe ka bere vetem nje veze,kakarit sikur ka bere nje astreroid"(Mark Tuain)
 60. · Largojuni fuqis misterioze te mburrjes dhe te shpifjes"(Erik Hofer)
 61. · Idete e medhaja nuk lindin nga truri po nga zemra(Vauvenagues)
 62. · Zoti nuk do t'ju shikoj medaljet,gradad apo diplomat,por cilesit qe keni"(Helbert Hubard)
 63. · Fakti qe di si ta lexosh nuk eshte asgje;e gjithe puna eshte te dish se c'fare po lexon"(Entoni Trolloup)
 64. · Ha nje luge çorbe te prishur dikur, e vjell gjithe jetes
 65. · I zoti e di ku i pikon çatia
 66. · Qeni qe leh, nuk kafshon
 67. · Uthulla e fortë, thyen enën e vet .
 68. · Larush për përjashta, kazi për mrena.
 69. · Goja llap e shpina dap.
 70. · Uji s'fle, hasmi fle.
 71. · halle halle kjo dynja halli hallit nuk i ngja
 72. · dy veta jane nje hall s'e kane
 73. · i duruari, i fituari
 74. · Qdo njeri ne bot ka mendime te kqija,po i mequri nuk i shpreh,ndersa budallai po.
 75. · heshtja eshte flori
 76. · Zot mos me bej te pasur qe mos te te harroj, 
 77. · I lumtur eshte ai qe as urdheron e as e urdherojne.(V. Gete)
 78. · u rrit femija u prish shtepia
 79. · fjale me vend si gomari ne kuvend.
 80. · Fashati qe duket, s do kallauz. (populli)
 81. · Floke gjate mendje shkurter. (populli)
 82. · Fjalet jane gra, veprat burra. (populli)
 83. · I zoti e nxjerr gomarin nga balta. (populli)
 84. · I talluri, te tall. (populli) 
 85. · Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone. (populli)
 86. · Qeni qe leh shume, nuk te ha. (populli)
 87. · Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.á(populli)
 88. · Rrushi shih rrushin, dhe piqu. (populli)
 89. · Rri shtrember e fol drejt. (populli)
 90. · Ujku qimen e nderron por zakonin s' e harron.(populli)
 91. · Hakmarrja gezon vetem shpirtkeqinjte.
 92. · Here me hiri her me pahiri, disa here gabon edhe i miri.
 93. · Heshtja eshte flori, fjala - argjend.
 94. · Heshtja eshte e hidhur, por frytin e ka te embel.
 95. · Humbe pasurine, hic asgje; humbe shendetin ke humbur dicka, humbe shpresen, ke humbur gjithcka.
 96. · I dehuri gjithnje betohet se nuk eshte i pire.
 97. · I pasur behesh me dituri jo me pasuri; i mencur behesh me mend jo me moshe.
 98. · I zgjuari nuk kerkon kryevend, nuk ha me teper se duhet dhe trurit nuk i ngarkon me shume se mban.
 99. · Liria as nuk falet, as nuk blihet, por fitohet.
 100. · Lufta provon trimin, zemerimi te diturin dhe fatkeqesia shokun.
 101. · Qeni qe rri gjate ne hekura, nuk njeh as te zotin.
 102. · Qejfi i hasmit eshte kur te sheh me fytyre te parruar dhe kepuce te pallustruara.
 103. · Qesh me mire kush qesh i fundit.
 104. · Vendin e huaj fort ta levdosh e kembet mos ta kerkofshin.
 105. · Zoti ka thene, ne qofte se do te dish se cilin kam denuar, shih se ia kam lene nje gje mangut.
 106. · Zanati i spiunit eshte te shese sekretet e miqve.
 107. · Zanati i servilit eshte te sjell fitim, por ditet i ka te numeruara. 
 108. · FSHATI DIGJET K......A KRIHET !!!. 
 109. · Ujku qimen e nderron por zakonin se harron. 
 110. · Uji fle armiku sfle. 
 111. · Mali me malin nuk takohet, njeriu me njeriun njeher do takohen. 
 112. · Hiq inatin gjej rehatin. KRUJË
 113. · I buti thyen të fortin. SHKODËR
 114. · Lumi i thellë, nuk rrëmben. JUG
 115. · Rrugë e gjatë pret shkurtër. MYZEQE
 116. · Uthulla e fortë plas gurin. TIRANË
 117. · Hajde baba të dëftej arrat e malit; Hajde gjyshe të të kallzoj ato të gjyshit. ELBASAN
 118. · Hiqu det se do shkojë lumi. JUG
 119. · I gjen mushka drutë. JUG
 120. · I mbushet mendja, atij që ka mend. SKRAPAR
 121. · Jashtë valles dinë të gjithë të kërcejnë. SKRAPAR
 122. · Lumi i thellë, s'ka ushëtimë. JUG
 123. · U bë dhija me tremb ujkun. VLORË
 124. · U bo veja me mësue pulën. KAVAJË
 125. · U hap dheu, doli një plesht. JUG
 126. · U mbars mali, polli një mi. JUG
 127. · Unë vij nga më rrahën, ti më tregon shkopinjtë. VLORË
 128. · U rrit kungulli dhe mori dhenë. SKRAPAR
 129. · Zuri qeni një lepur, nuk quhet zagar. JUG
 130. · Vallzo vallen c´e di". (thenje gjermane)
 131. · I ngopuri nuk ja di te uriturit". (thenje shqiptare)
 132. · I dua politikanet ne pllakata!, Nuk flasin, gjithnje buzqeshin, dhe kur me vrajne koken, mund ti hudh ne shporte". (thenje gjermane)
 133. · Qershijat e fqiut, jane me te embla se túat". (populli)
 134. · I riu ka fuqi, plaku ka mencuri.
 135. · Vlera e një njeriu duhet parë në faktin se cfarë jep, dhe jo në atë se cfarë është në gjëndje të marrë. (Albert Anjshtajn)
 136. · Vetëm ata që guxojnë të humbasin shumë, mund të arrijnë shumë. (Robert F. Kenedi)
 137. · Zhurma nuk provon asgjë. Shpesh një pulë që ka bërë thjesht një vezë, kakarit sikur ka bërë një asteroid. (Mark Tuein)
 138. · Para se të jepemi me zemër pas diçkaje, le të vëzhgojmë sa të lumtur janë ata që tashmë e zotërojnë atë. (La Roshefuko)
 139. · Virtyti ashtu si ari që të jetë i përdorshëm, duhet të përzihet me ndonjë metal tjetër me më pak vlerë, por më të fortë. (Samuel Batler)
 140. · Cdo njeri është një copë budalla për të paktën pesë minuta në ditë, zgjuarsi është të mos e kaloni këtë kufi. (Elbert Hubard)
 141. · Që njeriu të realizojë atë që i kërkohet, duhet të konsiderojë veten më të madh nga sa është. (Gëte)
 142. · Çdo njeri duhet të ngrejë zërin aq sa e ka fuqinë. (Thënie Angleze)
 143. · Për të arritur gjëra më të mëdha, duhet të jetojmë sikur nuk do të vdesim kurrë. (Vovenarzh)
 144. · Zoti nuk do t’ju shohë medaljet, gradat apo diplomat, por cilësitë që keni. (Elbert hubard)
 145. · Vlera qëndron pikërisht në mes të rrugës midis nxitmit dhe ndrojtjes. (Servantes)
 146. · I mencuri ka një prirje të fortë për të qenë i heshtur, dhe aftësinë për të ruajtur një inventar të tërë sekretesh. Zotësia dhe karakteri i tyre janë për t’u respektuar. (Baltazar Gracian)

Fjale te urta Shqip / Proverba - Shkronja P

 1. · Peshku i madh ha të voglin. (Big fish eat little fish)
 2. · Punën e sotme mos e lër për nesër. (Don’t leave today's work for tomorrow)
 3. · Për dashnorin s'ka gjë më të ëmbël se lotët kur fshi-hen në duart e së dashurës.
 4. · Pas dashurisë nuk ka gjë tjetër, veç vdekjes.
 5. · Puthjet për gratë janë si gotat e verës për ne: një pastaj edhe një, derisa nuk shtrihemi.
 6. · Për dashuri, jo për urrejtje unë jam lindur.
 7. · Puthja i ka gdhendur buzët.
 8. · Puthjet janë lajmëtaret e zemrës.
 9. · Puthjet për gratë janë si gotat e verës për ne: një pastaj edhe një, derisa nuk shtrihemi.
 10. · Prindi të rrit, shkolla të ndrit. 
 11. · Pyet njëqind vetë, se kurrë nuk humbet. 
 12. · Perpara se te kundershtoni nje te moshuar, duhet te perpiqeni ta kuptoni ate.
 13. (Xhorxh Santana)
 14. · Pa shokun e mire, njeriu nuk i njef gabimet e veta. (Populli)
 15. · Pijetoret jane vendet ku cmenduria shitet me shishe. (Uendell Filips)
 16. · Permireso sjelljen tende, perpara se te kerkosh nga te tjeret te permiresojne te tyren. (Ebu Bekri)
 17. · Para se te kundershtoni nje te moshuar,duhet te perpiqeni ta kuptoni ate"(Xhorxh Santana)
 18. · punen e sotme, mos e ler per neser
 19. · pula e tjetrit, me e majme duket
 20. · po pordhi bytha e mbulon goja, po pordhi goja se mbulon dot bytha.
 21. · Peshku ne det, tigani ne zjarr. (populli)
 22. · Peshku i madh e ha te voglin. (populli)
 23. · Perse thirret gomari ne dasem...?!!!. (populli)
 24. · Pi rakine, mos pi mente. (populli)
 25. · Pune shume, e fjale pak. (populli)
 26. · Pak di ai qe ia tregon te gjitha Gruas"
 27. · Po e mendove rrugen te shkurt,dije qe ajo do te te dal me e gjate"
 28. · Pa e provuar gjellen mos thuaj qe eshte e mire"
 29. · Po kerceve gardh me gardh, do te te hyje nje hu ne b*the
 30. · Punen e sotme , lere me mire per neser .
 31. · Po lehen qente, nuk ecen dot karvani perpara.
 32. · Punen e sotme mos e ler per neser. (populli)
 33. · Po ta dije djali sa e do baba, cmendet.
 34. · Po te kerkosh shoke pa te meta, mbetesh pa shoke.
 35. · Paraja e bardhe per dite te zeze.
 36. · Parate e pensionit jane paradhenie e vdekjes.
 37. · Pasuria dhe pozita jane mysafire te perkohshem.
 38. · Pasuria nuk eshte lumturia.
 39. · Pasuria me e madhe e te varferit eshte nderi. ***
 40. · Patriotizmi tregon vleren e njeriut.***
 41. · Prej gruas te ndare dhe prej mallit te vjeter, duhet te heqesh dore.
 42. · Politikani urdherohet nga koka dhe jo nga zemra.
 43. · Pushka te ben trim, paraja mendjemadh.
 44. · Për inat të sime vjerre, vete fle me mullixhinë. PËRMET
 45. · Për pleshtin djeg jorganin. JUG
 46. · Pas lufte të gjithë bëhen trima. TIRANË
 47. · Pula bën venë e kakaris sa zgjuan mëhallë, pela bën mushkën dhe nuk ndihet fare. VLORË
 48. · Pyetën mushkën, cilin ka baba; "kam dajo kalën" - tha. JUG
 49. · Po se degjove nenen, e degjon njerken". (populli)
 50. · Pleqeria vjen me shoke
 51. · Puna e rinise , jorgani i pleqerise.
 52. · Publiku është jashtëzakonisht tolerant. Ai fal çdo gjë, përveç gjeniut. (Oskar Uajlld)
 53. · Pranojeni vendin që ka caktuar për ju i plotfuqishmi, shoqëria e bashkëkohësve tuaj dhe lidhja midis ngjarjeve. (Ralf Valdo Emerson)

Stats